Hlasovanie podľa svedomia a presvedčenia by znefunkčnilo NR SR

Autor: Martin Škopec Antal | 7.10.2012 o 7:15 | (upravené 7.10.2012 o 8:38) Karma článku: 3,91 | Prečítané:  479x

Ústava SR, piata hlava, prvý oddiel, čl. 73 hovorí: Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi.

Táto časť slovenskej ústavy je často mediálne prezentovaná v rámci útokov na city občanov - voličov. Nalejme si ale čistého vína. Čo by sa stalo, ak by poslanec dostával pravidelné záchvaty osobného autentického sebadeklarovania sa prostredníctvom hlasovaní a nedržal by sa straníckych dohovorov? Použime (takpovediac) uletený príklad: Poslanec (a nie je ich málo), ktorý nemá rád rómsku komunitu by hlasoval za streštený Deportačný návrh zákona. Ten by prešiel do hlasovania, lebo vedomie ďalších kolegov - politikov by bolo absolútne odbrzdené. Dôsledok? Totálna medzinárodná blamáž. Alebo si predstavme, že do parlamentu by sa dostal návrh zákona, podľa ktorého sa ženám zakazuje šoférovať motorové vozidlá. Odbrzdené presvedčenie a svedomie zakopmlexovanej časti poslaneckej obce by dostalo ďalšiu zelenú. Prešiel by možno nezmysel, ktorého dôsledky by boli nie iba vážne, ale možno tiež "úsmevné". Ale prečo chodiť po príklady do RÍŠE SNOV... Na jeseň minulého roku dostali poslanci SaS záchvat svedomia a vedomia. Počas hlasovania o Eurovale položili Radičovej vládu. Následne boli odhlasované predčasné parlamentné voľby. Vďaka predčasným voľbám získal v NR SR väčšinu recyklovaný marxista. Spoločne s vládou dnes míňa a ešte minie viac financií daňového poplatníka, ako by bolo minutých v prípade, že SaS by v roku 2011 nedostala spomenutý záchvat svedomia. Ak by sa podobne ako SaS v dohľadnom čase "zbláznili" aj poslanci Smeru - SD (a to sa nezbláznia), tak tu máme ďalšie predčasné voby. Volanie po hlasovaniach podľa svojho svedomia a presvedčenia je pre "široké vrstvy pracujúcich" (aj nepracujúcich) páčivé. Praktické dopady prípadného plne autentického hlasovania poslancov by mohli byť katastrofálne. "Nešťastná" stranícka disciplína má svoj zmysel, podobne ako aj politické predhlasovacie dohovory. Autor článku sa nedomnieva, že svedomie a vedomie sú súčasťou inventára z nejakého smetiska. Mierne zjednodušene len upozorňuje, že za istých okolností by mali platiť kolektívne (politické) pravidlá. Poslanec NR SR je totiž zrejme viac "zamestnancom" materského politického subjektu, ako zástupcom konkrétnych voličov. Otázne však je, čo znamená to VIAC a čo MENEJ. Toľko o naliatom čistom víne s prakticko - reálnou príchuťou. Morálne aspekty témy PRESVEDČENIA a SVEDOMIA poslancov počas hlasovaní v NR SR iste budú naďalej neodmysliteľnou súčasťou nekonečných mediálno - politických zápasov, debát a pnutí. Permanentné hlasovanie podľa presvedčenia a svedomia by časom znefunkčnilo parlament a vlády by padali ako jesenné lístie zo stromov.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?