Som tu, aby som Ťa chránil pred slobodou

Autor: Martin Škopec Antal | 15.11.2012 o 10:36 | (upravené 15.11.2012 o 11:33) Karma článku: 11,53 | Prečítané:  484x

Nedávno zverejnené prieskumy verejnej mienky opäť poukázali na (v slovenských pomeroch prirodzenú) dominanciu Smeru - SD Róberta Fica. Nezanedbateľným faktom ostáva, že nemalú časť voličskej základne socialistov tvoria ľudia, ktorí sa označujú za priaznivcov Kristovho učenia a teda veria v Boha.

Na Slovensku sa ku katolíckej Cirkvi prihlasuje zhruba 65 až 70 percent Slovákov. Nemalá časť z nich má však evidentný problém usporiadať si hodnotový rebríček a to v nejednej súvislosti. Tou podstatnou (no málo povšimnutou) je vzťah priemerného slovenského veriaceho k osobe a politike Róberta Fica. Človeka, ktorý sa (či už priamo, alebo nepriamo) prihlasuje k "hodnotám" niekdajšieho režimu. Minimálne k tej sústave "hodnôt", ktorá medzinárodne nepoškodzuje "vzhľad" socialistov. Ak hľadá nejeden Slovák v kostole zážitok veľkého duchovného rozmeru, prečo sa po odchode z božieho chrámu stáva priaznivcom "duchovných zážitkov" minulosti? Odpoveď je zrejme potrebné hľadať v prístupe takéhoto veriaceho k jeho viere, pravidlám a spoločnosti. Pravdepodobne veľkú úlohu v jeho správaní zohráva zdedené, naučené, rituálne. V kostole je súčasťou okom viditeľného a uchom počuteľného spoločenstva. Vykonáva to, čo od neho brat a sestra požaduje. Nechce byť vylúčený zo spoločsntva nádeje, lebo nádej oprávnene vníma ako oporný bod svojej neľahkej existencie. Hľadá taktiež už spomenutý duchovný zážitok, pretože bez pozitívneho podnetu by blúdil v krajine nikoho. Po odchode z kostola sa však už prispôsobuje inému rozmeru chápania sveta (z pohľadu svojej rodnej krajiny). A opäť... Nechce byť vylúčený z pravidiel, ktoré síce nevymyslel, ale ich akceptuje. Akceptuje "znakovú" hru na sociálne cítenie, zbližovanie bratov a sestier v komunite mimo chrámu božieho. V komunite kvantitatívne väčšej, ako je samotná katolícka Cirkev na Slovensku. Hra "znakov" je vtelená do verejne známej fyzickej bytosti, ktorá veriacemu našepkáva: "Som tu, aby som Ťa chránil pred prílišnou slobodou, lebo viem ako sa obávaš jej bezhraničnosti. Som tu, aby som Ťa chránil pred nevypočítateľným svetom v ktorom vedľa sebe existuje príliš veľa protichodných názorov. Som tu, aby som chránil Tvoju krehkosť, Tvoj vzťah k jednoduchosti a k zdravému sedliackemu rozumu. Ak bude treba, tak zaútočím aj na Sedembolestnú a ver mi, že tak konám pre Tvoje dobro a Tvoj záujem. A Ty mi uveríš, lebo mi veriť chceš. Ja som Tvoje zástupné spoločenstvo nádeje. V chráme môžeš kľačať a modliť sa. Pri volebnej urne ale buď môj, lebo tak chcem ja, ochránca Tvojej otrockej povahy." Už kňaz a politik Andrej Hlinka tušil, že Slovákom je socialistické uvažovanie blízke. Snažil sa preto na hriešnosť socialistického svetonázoru nahlas poukazovať. Odkaz Andreja Hlinku zostáva. Škoda, že tu dnes nie je osobnosť jeho formátu. Ak by bola, Róbert Fico by mal na politickej scéne skutočného politického súpera.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?