Nevedomosť je matkou mýtov

Autor: Martin Škopec Antal | 7.2.2013 o 6:52 | (upravené 7.2.2013 o 7:49) Karma článku: 7,80 | Prečítané:  561x

Nevedomosť je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie pre vznik rôznych mýtov a nedorozumení. Vďaka nim sa často dozvedáme "skutočnosti" nad ktorými občas zostávame stáť v nemom úžase. Mnoho občanov Slovenska totiž nepozná rozloženie politických síl vo vláde a parlamente. Často nevedia, ktorú ústavnú funkciu konkrétny politik vykonáva. Nie je preto neobvyklé, ak si ľudia napríklad neraz myslia, že ministrom financii je Ivan Mikloš a predsedom parlamentu Igor Matovič, nehovoriac o ďalších desiatkach mien a funkcii. Nevedomosť niektorých občanov má za následok ich skreslený pohľad, hlavne na súčasnú parlamentnú hlasovaciu mašinériu.

Nezasvätený človek sa oprávnene pohoršuje nad stavom slovenskej politiky a pomerov, avšak svoje negatívne hodnotenie z dôvodu vlastnej neznalosti často pripisuje poslancom, ktorí tvoria parlamentnú menšinu. Svoju úlohu iste zohrávajú aj sympatie a antipatie voči politikom rôznych strán, no pred volebnou urnou má do veľkej miery rozhodujúce slovo už spomenutá neznalosť. V permanentnej povolebnej argumentácii sa z vládnej úrovne občanom vsugerúva, že to boli a sú poslanci a politici opozície, ktorí neumožňujú spriechodnenie "kvalitných" nápadov strany jedného muža. Keď sa následne k určitému stupňu neznalosti pridá korenistá dávka lži a poloprávd (naviac mediálne rozširovaných poloamatérskou novinárskou obcou), tak "dielo" je dokonané. V súvislosti s rozhodovaním nemalej časti voličov v parlamentných voľbách preto vôbec nemusí byť smerodajné iba racionálne zhodnotenie práce politika za uplynulé volebné obdobie. Pre výsledok volieb je nesmierne dôsležitá ochota nie príliš rozhľadeného voliča zamieňať si fakty s fikciou. Pre Slovensko by preto malo platiť dvojnásobne, že opakovanie je matkou múdrosti, hoci aj opakovanie základných skutočností. Takouto skutočnosťou je rozloženie politických síl, ktoré vzišlo z predčasných volieb v roku 2012. Opakovanie je matkou múdrosti, nevedomosť matkou mýtov. Slovensko krajinou mýtov zatiaľ zostáva. Bolo by preto zaujímavé zrealizovať výskum verejnej mienky, ktorého ťažiskom by bolo zisťovanie znalostí priemerného voliča v súvislosti s témou, ktorá je spomenutá v tomto článku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?