Menšie zlo je stále iba zlom

Autor: Martin Škopec Antal | 3.3.2013 o 8:25 | (upravené 3.3.2013 o 9:10) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  366x

Presne pred rokom sme počúvali a čítali to, čo počúvame a čítame pred každou voľbou poslancov do NR SR. A síce, že "voliť je povinnosť", že "kto voliť nejde, ten nech potom nenadáva" a "treba voliť, hoc aj menšie zlo". Lenže... zlo je stále iba zlom... Ak niet koho (hodnotovo a odborne kvalitatívne) voliť, tak radšej nevoliť.

V prípade Slovenska uvedené platí niekoľkonásobne. Spoločnosť dlhodobo nie je schopná vygenerovať politickú osobnosť, ktorá by videla ďalej, ako len mesiac dozadu a mesiac dopredu. Ba čo viac, politická osoba (nie osobnosť) sa podtatrancom snaží vštepovať názor, že širšie časopriestorové cítenie a myslenie je hlúposť, lebo veď "momentálne sa treba venovať riešeniu vecných problémov, ktoré trápia bežného, obyčajného človeka". Ak sa však treba "venovať" niekomu a "niečomu" len TU a TERAZ, čo POTOM? Má zmysel voliť "politikov", ktorí chcú robiť hrubé čiary za minulosťou (akoukoľvek - nepríjemnou) a ktorí vidia budúcnosť ako nejasnú fatamorgánu..? Niekto bude v celku správne namietať, že niekoho voliť treba, aby "fungoval" parlament, vláda, prezident, štát. Iste. "Niekto" predsa len nakoniec zvolený bude vždy, lebo väčšina ľudí má vo svojej väčšine rôzne názory a postoje, ktoré ich nakoniec "dotlačia" k volebnej urne. Nemá ale zmysel voliť niekoho iba preto, aby bol "niekto" zvolený. Slová z úvodu článku o tom, že "voliť je povinnosť" sú klišé, ktoré používajú najmä politici a masmédiá. Politici preto, lebo sa chcú na politickej scéne zvanej vysoká politika realizovať. Masmédiá preto, lebo "sa" naučili, že keď sa niečo dookola opakuje, tak už netreba nad napísaným a hovoreným rozmýšľať... S "trochou" nadsadenia možno skonštatovať, že ak by voľba poslancov mala byť povinnosťou, nech zástupcovia "ľudu" odhlasujú v parlamente zákon o povinnej voľbe poslancov. Je krajina (a možno ich je viac), kde je neúčasť občana vo voľbách pokutovaná a to značne "mastne". Predčasné voľby z marca 2012 ukázali, že mnoho voličov by si mohlo udeľovať vzájomné (pomyselné) pokuty. Za volenie "menšieho zla". Ak raz spoločnosť vygeneruje "väčšie dobro", potom bude na Slovensku iná spoločenská a politická atmosféra. Skutočne profesionálna politická osobnosť by totiž mala vedieť viac, ako iba tárať o diaľniciach, tendroch a nenaplnených sľuboch politického oponenta.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?