"Spoločný majetok" - Kolektívna "halucinácia"

Autor: Martin Škopec Antal | 28.10.2013 o 8:30 | Karma článku: 12,61 | Prečítané:  511x

Adaptácia na ktorúkoľvek dookola opakovanú frázu (pochádzajúcu z vonkajšieho prostredia) je realizovaná pomocou adaptačného mechanizmu v mozgu človeka, no môže mať aj vrodenú zložku. Ak budete dieťaťu doaleluja opakovať, že Slnko vychádza, alebo zapadá, tak dieťa bude veriť, že "tá ohnivá guľôčka poskakuje po oblohe". Ilúzia o spoločnom majetku, či spoločne nadobudnutom majetku je podobného charakteru. Ide o kolektívnu "halucináciu".

Slovné spojenie Spoločný majetok je iba slovné spojenie. Z hľadiska politického je pričasto používané (zneužívané) napríklad v predvolebnej kampani, obyčajne za účelom vyvolávania pocitu ohrozenia. Veď predsa "spoločne nadobudnutý majetok si nenecháme rozoberať..." V danej súvislosti je dôležité pretavovanie politického hľadiska do konkrétneho záujmu pána Súdruha - Politika. Hranie sa na obhajovanie "záujmov celku" sa deje všade tam, kde má tá - ktorá komunita nízke sebavedomie. Na "spoločný majetok" je zvyčajne háklivá. Len málo si uvedomuje, že tzv. Spoločný majetok "obhospodaruje" malá - úzka skupina ľudí, ktorá mediálne predstiera, že tento majetok vlastnia všetci občania krajiny. Tou skupinou je vláda, parlamentná väčšina a ich kámoši. "Spoločný majetok" je v podstate pre "široké masy" príliš abstraktnou - neprehľadnou - veličinou. Práve jej neprehľadnosť umožňuje "hospodárom" na štátnej úrovni "pohadzovať" jednotlivé kúsky a kusy majetku tam, kam je to aktuálne "potrebné". Klasik mal a má pravdu, keď konštatoval, že štát je najhorším vlastníkom. Stačí sa len pozrieť na "vlastníkov" dnešnej Európy, ako šafária s "jej" majetkom. Socializmus v praxi. Ak však na túto skutočnosť upozorníte, tak Tatko Štát začne okolo seba kopať, ako zmyslov zbavený. Chce regulovať, nariaďovať, zverejňuje smernice, ktoré majú naprávať jeho minulé zasahovanie do už takmer všetkého (aj do najsúkromnejšieho súkromia človeka). "Spoločne nadobudnutý majetok" je taktiež ilúziou. Aké množstvo ľudí sa v akom čase "spoločne" podieľalo na "spoločnom" vytváraní materiálnych hodnôt? Keď sa manželia rozvádzajú, zvyknú si na "pomoc" volať právnikov. Prečo? Pretože treba zistiť (a následne rozhodnúť), kto sa akou mierou podieľal na budovaní manželského materiálneho statku. Relatívne rýchlo sa ukáže, že na tú - ktorú položku prispela každá osoba (manžel - manželka) nerovnako. A sem - tam sa ukáže, že jeden z partnerov vôbec. Iluzórnosť (prvotnej manželskej) majetkovej utuženosti sa preukáže v plnej nahote a ešte je okolo "toho" poriadny hluk. Spoločne "nadobudnútá" nie je ani epidémia chrípky. Niekto je nosič, niekto nakazený a niekto má zas famózne vyvinutú imunitu. V prírode sa rovnakosť nenosí. Bolo by tiež načase začať obšírnejšie hovoriť a písať o tom, kto bol majiteľom konkrétnej časti (neskoršieho) "spoločného majetku" pred rokom 1948, 1945, alebo pred rokom 1939. A možno by bolo zaujímavé zistiť, kde majitelia skončili... alebo opäť "začínali..." Ono nám to Slniečko po oblohe asi neposkakuje...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?