Myslíte, že som chcel zdochnúť?

Autor: Martin Škopec Antal | 9.5.2014 o 19:40 | Karma článku: 11,20 | Prečítané:  2012x

Z hľadiska masmediálnej prezentácie bolo výročie ukončenia druhej svetovej vojny opäť plné fráz o tom, ako osloboditelia bojovali a zomierali za našu slobodu a krajšiu budúcnosť. Karel Kryl v piesni Neznámy vojak spieva o vojakovi - osloboditeľovi, ktorému delegácie kladú na hrob vence. V jednom momente Kryl (akoby hlasom "mŕtveho" vojaka) spieva: "Myslíte, že som chcel zdochnúť?"

V závere vojny uštvaný a unavený vojak nemyslel na "dajte šancu mieru", ale na "chcem sa vyspať, konečne sa dobre najesť, napiť a ísť domov za ženou, matkou, otcom, sestrou, bratom, rodinou..." V skutočnej vojne vojak neblúzni o ďalších generáciách ľudí, ktorí budú žiť z dôsledkov jeho "hrdinského" konania. Slovo hrdinstvo väčšinou používajú prízemní, schématickí "pisálkovia" a spisovatelia, keď je už po všetkom. Potrebujú zapĺňať textový priestor umelohmotným drístaním. A možno by si tiež bolo vhodné spomenúť na fakt, že nejeden vojak - osloboditeľ, či už zo zúfalstva, alebo dokonca zámerne vraždil civilné obyvateľstvo, plienil, znásilňoval a vyvolával strach. Veru nie sme akoby nás jedna mierumilovná mater mala... Hlavne však žiaden vojak nechce v boji zomrieť a už vôbec nie za slobodu abstraktného neznámeho, ktorý v danom čase možno ešte ani nie je na tomto svete. Keď z povinných prejavov politikov, generálov, pamätníkov a tzv. žurnalistov odstránime niektoré rituálne pasáže o zomieraní vojakov za slobodu a mier, tak ich textové "kompozície" ostanú úplne nahé. A deska přeskočí... přeskočí... přeskočí...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?