Propaganda a propagácia - Virtuálne prefackávanie putinovcov a antiputinovcov

Autor: Martin Škopec Antal | 28.8.2014 o 8:35 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  608x

V čase virtuálneho prefackávania putinovcov a antiputinovcov na blogoch a diskusných fórach dochádza k vzájomnému obviňovaniu z rozširovania propagandy. Taktiež čítame (počúvame), že ten, alebo tamten názor je produktom zaplateného zadania politického charakteru (písanie článkov a reakcii na ne). Možno by bolo vhodné spomenúť, čo znamená propaganda a čím je propagácia názoru.

Propaganda je politickou komunitou riadený (masmediálny) projekt. Jeho cieľom je zjedenodušiť pohľad verejnosti na udalosti a osoby do nich vsadené tak, aby bolo jasné "kde je pravda". Zámerom propagandy je udržiavať napätie voči "nepriateľom" a velebenie cára. Propagandisti sa cítia najlepšie v totalitnom prostredí, kde sa časom stávajú zamestnancami štátu. Ten ich za zverejňovaný "názor" rovno platí (vzťah zamestnávateľ - zamestnanec), alebo im jasne dáva najavo, odkiaľ a kam je možné zájsť. Ostatné je vecou pudu sebazáchovy v masmediálnom prostredí plnom udavačov a uslintanej autocenzúry. Totalitné masmediálne prostredie sa stará najmä o to, aby kulisy propagandy stáli každodenne na svojich miestach. Kto čítal knihu pod názvom 1984 (alebo videl film) ten vie, o čom je reč. Súčasné masmediálne Rusko niektoré pasáže z uvedenej knihy napodobňuje... a nie iba Rusko...

Propagácia názoru sa nesnaží o zavŕtanie jednej-jedinej pravdy do spoločenského organizmu. Je si vedomá toho, že funguje v názorovo-konkurenčnom prostredí. V systéme parlamentnej demokracie naviac nemá páky na to, aby sa stala umelo dominantnou, mediálnou štruktúrou. Iné by bolo, ak by sa už politické strany nemuseli uchádzať o dôveru voličov vo voľbách. Vládla by jedna-jediná strana, či vodca. V danom momente by nastupovala mediálna úderka strany (vodcu)  - propaganda. 

Na internete (a nie iba tam) vidíme snahu nemalého množstva diskutérov, blogerov a publicistov presadzovať stanovisko, že pisateľ-oponent je za svoj názor platený. Ide o klasickú snahu odpáliť oponenta tvrdením, že je zradcom, ktorý nemá žiadne morálne zásady a naťahuje ruku za dolárom (prípadne rubľom). Toto argumentačné klišé sa nachádza všade tam, kde dochádzajú racionálne argumenty. Reči o slabomyseľnosti a chorosti opačného názoru sú tiež bežné. A bežné je aj tvrdenie, že oponent manipuluje (otázne je, kto nemanipuluje, keďže sme súčasťou živočíšnej ríše, kde pôsobia "hry", pohybové klamy a snaha o prežitie).  

Keby reálne existovala jediná objektívna pravda, tak dejiny človečenstva by zamrzli. Mediálne prezentovaných "právd" je toľko, ako hviezd v galaxii. Žiadna to novinka.

Virtuálne prefackávanie však svoj zmysel zrejme má. Učí nás kultivovať naše mentálno-diskusné zručnosti. Pritom často zisťujeme, ako málo o vesmíre, planéte a hlavne sebe vieme.

O histórii a politike nehovoriac...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už VšZP dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?