Ako za komančov "nebolo káuz"

Autor: Martin Škopec Antal | 14.9.2016 o 16:30 | Karma článku: 5,67 | Prečítané:  845x

Častou reakciou na kauzy "papalášov" je tvrdenie, že "komunisti nemali kauzy a škandály". Ak by však kritikom ponovembrového obdobia viac "zapalovalo", zistili by, že v diktatúre neexistoval slobodný masmediálny priestor a teda...

nebolo možné písať (napríklad) o bujarej žúrke členov ÚV KSČ na chate niekde za Prahou, či Bratislavou. Žúrke v prítomnosti polonahej zväzáčky a jej kamarátiek... Veď čo už, aj komančovia si občas potrebovali "vrznúť" mimo priestoru rodinného krbu (keďže "rodina je základnou jednotkou spoločnosti").  

Príčinou káuz a škandálou je človek a jeho chuť úživáť si nad rámec pravidiel. Môžete vymyslieť akýkoľvek "supersystém", človek si nájde cestu k tej svojej zábavke, k tomu svojmu chápaniu hodnôt a "hodnôt". Žiaden systém nezabráni človeku pravidlá obchádzať (ak ich samozrejme obchádzať chce a môže). To platí pre človeka "tam hore" aj "tam dole". 

Slobodný masmediálny priestor je na to, aby bol stav prekročenia "hraníc" zistiteľný a popísateľný. A naviac: v systéme parlamentnej demokracie je intenzívna kritika voči "papalášom" (či už v bulvárnej alebo nebulvárnej podobe) na dennom programe. Je akousi spoločenskou objednávkou. Objednávkou v zmysle "chcem Ťa doraziť, lebo Ty zneužívaš moje peniaze...kúpeš sa v šampanskom, zatiaľ čo ja driem...".

Najväčšou a základnou kauzou komunistického režimu bol fakt, že "komančovia" zabránili ľuďom slobodne sa rozhodovať vo voľbách. Banda gaunerov si do ústavy totalitného štátu vpísala tzv. vedúcu úlohu v spoločnosti. Už to bol škandál. Ostatné bolo od spomenutého "iba" odvodené.   

Niečo negatívne sa diať bude, či sa nám to páči alebo nie. Problém nastáva, ak o "tom niečom" nemôžeme verejne písať a hovoriť. 

V tomto časopriestore si však môžeme hovoriť a písať čo len chceme. Žijeme v pretlaku kritiky voči všetkému, čo sa pohne. Užívajme si to. 

Pred rokom 1989 sme si totiž taký luxus dovoliť nemohli.     

 

 

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?