Splníme plán úplneho potlačenia korupcie na 1300 percent?

Autor: Martin Škopec Antal | 8.10.2016 o 16:02 | (upravené 8.10.2016 o 18:33) Karma článku: 3,69 | Prečítané:  585x

Vyjadrenia a články na tému možnosti úplneho potlačenia klientelizmu, či zavedenia nulovej korupcie, už začínajú pripomínať niekdajšie ideologické bľabotanie červenokožcov. V istom čase tvrdili, že do roku 1980 zrušia peniaze ....

....a vraj naplánujú počasie. Už žiadne búrky, už žiadne hádky pre peniaze.

Korupciu a klientelizmus nie je možné odstrániť podobne ako nie je možné zrušiť búrky a zemetrasenia. Korupcia nevznikla o ôsmej hodine ráno niekedy v roku 1990, ani o šiestej hodine v stredu večer niekedy v roku 1520, či osemsto rokov pred Kristom. Je dlhodobou a prirodzenou súčasťou vzťahov v živočíšnej ríši (rovnako ako iné "príjemnosti" života).  

Žiadna smernica, obežník, zákon, novela zákona, dobre mienené slová nemôžu korupciu a klientelizmus definitívne potlačiť. Snáď krátkodobo utlmovať. Neustávajúce reči o možnej nulovej korupcii sa stávajú plagátovou ozvenou. Ľuďom akoby nahovára, že keď sa do prednej časti pelotónu pretlačia čestní a dobrí ľudia (zrejme anjelske bytosti) bude po problémoch. Lenže aj spomenutá (abstraktná) čestnosť je skôr otázkou inerpretácie. Verejne je predsa každý ochotný povedať, že práve on je ten čestný. A naopak ktokoľek môže dotyčného označiť za gaunera.       

Podľa medializovaného klišé môže za korupciu takmer výlučne iba vysoká politika a jej "mafiánske" odnože. Keby to bola naozaj pravda, stačilo by vymeniť niekoľko desiatok, či sto ôsob, zadať harmonogram plánov na "zničenie hlavného diabla" a boli by sme v krajine zázrakov.

Uvedené neznamená, že treba znášať neznesiteľné. Tiež sa však netreba oddávať ilúziám o vytvorení systému v ktorom už nebude korupcie, klientelizmu. Plánovači bezkorupčného prostredia dávajú ľuďom falošnú nádej. Nemôže existovať nulová korupcia, podobne ako nemôže existovať stále krásne počasie. 

Existuje ale permanentná chuť mediálne manipulovať s prostredím, ktoré reči o krajšom zajtrajšku obľubuje. 

Splníme plán úplneho potlačenia korupcie na 1300 percent?

Hltači lacnej popularity by povedali, že áno  

 

 

  

  

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?