reklama

Manipulácia ako spôsob komunikácie

Manipulatívne techniky obsiahnuté v ľudskej komunikácií sú bežnou súčasťou spoločenského života. V živote politickom ich nachádzame samozrejme taktiež. Záleží od inteligencie a pevnej vôle manipulovaného jedinca, do akej miery nechá so sebou manipulovať a vytvárať tak priestor pre manipulátora a jeho hru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Manipulácia s vedomím človeka na politickej a spoločenskej úrovni je v slovenských pomeroch pre manipulátora (napríklad politika) značne jednoduchá, keďže na Slovensku chýbala tradícia vzdoru a schopnosť hĺbavejšie sa orientovať v spleti udalostí a vyhlásení, ktoré tu dlhodobo vo svojej štandardnej podobe absentovali. Dejiny bezdejovosti a nezakotvenosti v oblasti názoru na tzv. veci verejné viedli k apatií, odovzdanosti "osudu", odovzdanosti dedičnému richtárovi... Potieranie individualizmu, reflexie a sebareflexie sa stalo prirodzenou súčasťou života v kmeňovom spoločenstve obkolesenom "nepriepustnou" horou. Totalitné režimy dokončili začaté, čo sa na Slovensku prejavilo najmä po roku 1989 (hlavne v rokoch 1991 až 1992). Vtedy sa na politickej scéne objavil "hypnotizér", ktorý na verejnú mienku pôsobil tak, že vtedajšie spoločenské nálady možno označiť názvom MEČIARMÁNIA. Spoločenská objednávka vykonala svoje a do mediálneho "diania" boli neustále vpúšťané zástupné témy. Tie vyvolávali nekonečné reakcie na reakcie, čo často viedlo k nezamášľaným dôsledkom. Aj v roku 2012 mnohé naznačuje, že zabehnuté manipulatívne politické klišé má úspech. Recept ako dostať na pomyslenú mucholapku čo najviac múch je v podstate jednoduchý. Stačí vytvoriť zdanie, že zástupná téma vnášaná do médií je témou celospoločenskou a hlavnou. Zástupná téma obsahuje naučený zhluk slov. Samozrejme taký, ktorý je ľahko stráviteľný a všeobecne akceptovateľný. V slovenských pomeroch je obľúbenou súčasťou manipulácie a zástupných politických tém tvrdenie, že permanentou obeťou káuz a "káuz" je obyčajný, bežný človek. Pestovanie kultu obyčajného, bežného človeka zaberá (to vie každá politická strana a existuje jedna, ktorá si obyčajného človeka vtelila do svojho názvu). Verejnosť (alebo jej väčšina) pristupuje na hru (manipuláciu), lebo ona sama je v hre predstavovaná ako OBEŤ. A kde je obeť, tam predsa musí byť aj páchateľ. Manipulátor si už následne upravuje figurínu páchateľa podľa potreby ním zadaného scenára. Zámerne nepíšem o konkrétnej kauze, či "kauze". Mojim cieľom je poukázať na fakt, že zástupné politické témy (často vnášané do verejného života) sú len obohratou odrhovačkou, súčasťou spôsobu komunikácie medzi manipulátorom a manipulovaným a to nie iba v čase aktuálne predvolebnom. Kde je pretlak zástupných tém, tam je ťažké poukazovať na riešenie podstatných problémov. Mucholapka je plná múch, treba zavesiť novú.

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  376
  •  | 
  • Páči sa:  988x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu