Rómovia, USA, socializmus, kapitalizmus a slovenská dobrosrdečnosť

Autor: Martin Škopec Antal | 20.8.2012 o 13:30 | (upravené 20.8.2012 o 14:32) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  917x

Slovenské diskusné fóra na internete, osobné debaty pri káve, či na večierkoch sú zamerané na určité cieľové skupiny a témy. Debaty sú však mnohokrát obsahovo vyprázdnené. Cieľom diskusie nie je niečo riešiť, ale opakovať naučené za účelom stmeľovania účastníkov debaty, "kolektívu", komunity. Dôležité je mať jednotnú myšlienku. Niečo podobné, ako spievať spoločnú pieseň na oslave narodenín. Nie je podstatná pieseň samotná, ale oslávenec - hostiteľ, ktorému je spievaná. V tomto prípade je (takpovediac) oslávencom "diskusná" skupina.

Byť v Slovenskej republike účastníkom väčšinových debát na témy politické, menšinové, kultúrne, či povahové už začína byť takmer fraškou. Kto si udržiava odstup od diskutujúcej komunity zistí, že táto donekončena opakuje odpočuté, zjednodušené, zbavené diskusnej invencie. Obľúbenou debatnou položkou sú: Rómovia, socializmus, kapitalizmus, cirkev, USA, Západ, konzum, sexuálna orientácia a tak podobne a tak dookola. To dookola by ani tak nevadilo, veď neustále niečo opakujeme. Vadí však prízemnosť hovoreného. Keď sú na pretrase Rómovia, tak je spomenutá potreba ich "premiestnenia niekam na vzdialený ostrov". Keď ide o socializmus, tak je hovorené o dobe, keď "bolo dobre". V prípade tzv. kapitalizmu to je "ožobračovanie miliónov percentom boháčov". Cirkev je "pokrytecká, nemravná a sexuálne zneužívajúca". USA sa "hrajú na svetového policajta". Západ sem priniesol konzum a homosexuáli "od dobroty nevedia, kam to strčiť". Celonárodnou diskusnou hrou je ešte nadávanie na elity: Politické, športové, kultúrne. Politici "kradnú", hokejista sa "za veľké peniaze naháňa za pukom" a umelec "len žúruje". Keď diskusná zvukomalebná kulisa v kaviarňach, bytoch, vlakoch, autobusoch utíchne... počuť príjemne znejúce ticho. V ňom sa predsa len vznášajú otázky: Kde je povestná slovenská dobrosrdečnosť a láska k ľuďom? Alebo je ľudská len frflajúca diskusná skupina?
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

DOMOV

Flašík chce RTVS premeniť na akciovku (Minúta po minúte)

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?