Keď minulosť šliape na päty

Autor: Martin Škopec Antal | 21.8.2012 o 9:55 | (upravené 21.8.2012 o 11:38) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  178x

O kauze Gorila sa v poslednom čase opäť veľa píše. Tiež v súvislosti s knihou, ktorá nedávno vyšla a ktorá o kauze pojednáva. Novinári a publicisti neraz napísali a píšu, že ide o najväčšiu kauzu v dejinách samostatnej SR. Je to nezmysel. Kauzy, ktoré Slovenskom otriasali v rokoch 1995 až 1998 boli pre SR čo do dôsledkov oveľa závažnejšie. Slovensko je krajinou mýtov, ale aj zabúdania.

Dňa 31. augusta 1995 bol syn vtedajšieho prezidenta Michala Kováča (Michal Kováč ml.) zavlečený do Rakúska. V podozrení bola vtedajšia SIS a jej šéf Ivan Lexa. Väčšinová verejná mienka (ktorá bola na strane "proľudového" predsedu HZDS a predsedu vlády) sa nechala presvedčiť, že išlo o Samoúnos. Kauza ako hrom a nič. Väčšinová verejná mienka v podstate neprotestovala. Pritakávala vláde a parlamentnej väčšine, čím dávala najavo, že je adaptabilna na akúkoľvek propagandu. Takú, ktorá vyhovuje. Na tomto mieste treba pripomenúť, že verejnoprávna televízia a rozhlas boli v rukách hnutia jedného muža. Svoje si užil tiež niekdajší poslanec za HZDS v NR SR František Gaulieder. Poslanci vládnych politických subjektov (HZDS, SNS a ZRS) 4. decembra 1996 v parlamente odhlasovali, že František Gaulieder sa vzdáva svojho poslaneckého mandátu. Ten však opakovane vyhlasoval, že sa mandátu nevzdal a vzdať nechce. Napriek tomu "odkráčal". Oproti únosu, či "samoúnosu" kauza menšia, no opäť s dôsledkami pre SR. Tretia v poradí bola kauza zmareného referenda. V roku 1997 prezident Michal Kováč vyhlásil referendum so štyrmi otázkami. Tie mali súvislosť so vstupom Slovenska do NATO a posledná (nadväzujúca) s priamou voľbou prezidenta. Vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči na podnet vlády rozhodol, že sa uskutoční refendum len s troma otázkami (bez priamej voľby prezidenta). Mienka Ústavného súdu bola ignorovaná. Išlo o kľúčové kauzy v ére samostanej SR. Kauza Gorila má svoju závažnosť, ale "degradovať" spomenuté kauzy tvrdením, že kauza Gorila nemá na Slovensku obdobu je hlúposť. Naviac dnes je možná v celku slobodná mediálna diskusia na témy rôznych káuz. V rokoch 1994 až 1998 išlo niekomu aj o život... Vydať knihu o kauzách bolo pre ich autorov neraz riskantné. V súčasnosti je to viac o popularite autora knihy a hraní sa na disidenta. Neriskuje. Sleduje predajnosť publikácie a zabáva sa na reakciách čitateľov. Verejnosť frfle, že kauzy "sa" neriešia. Ak nie sú riešené k spokojnosti obyvateľstva, tak má na tom podiel aj obyvateľstvo. Najmä to, ktoré v rokoch 1994 až 1998 pohotovo tlieskalo nacionálne socialistickej mašinérií politických primitívov. Aké prostredie si krajina vytvára, také má v budúcnosti. Minulosť občas šliape na päty. P.S. Aby sme nezabudli... v roku 1996 bol zavraždený Róbert Remiáš...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?