Úvaha o predĺženej mieche v priestore materiálneho momentalizmu

Autor: Martin Škopec Antal | 29.8.2012 o 8:37 | (upravené 29.8.2012 o 9:36) Karma článku: 6,65 | Prečítané:  304x

Cestou vlakom si ku mne do kupé prisadla skupinka mladých ľudí. Začali sa medzi sebou zhovárať o každodennosti života. Asi po hodinke prešli na témy presahujúce túto každodennosť: Rozpínajúci sa vesmír, reinkarnácia, dielo známeho hudobného skladatľa, finále majstrovstiev sveta v hokeji, prezidentské voľby. Pred tým než vystúpili z vlaku v malom slovenskom meste, položilo jedno z dievčat partií otázku: "Načo vôbec debatovať o niečom, čo nemá pre praktický život zmysel...?" Odpoveď jej kámošov znela: "Tak to máš pravdu... o takom niečom nemá zmysel hovoriť."

V kupé som ostal sám a začal uvažovať nad záverečným dialógom partie mladých ľudí. Dievča sa v podstate pýtalo, či má zmysel zaoberať sa niečim, čo nie je momentálne uchopiteľné, telesne konzumovateľné, aktuálne stráviteľné. Ak by som bol do debaty zapojený, moja otázka by znela: "Má zmysel ísť na koncert kvalitného hudobného zoskupenia, či výstavu známeho výtvarníka, keď tento zážitok sa nedá vyprážať, upiecť, vypiť, pomylovať...?" Pokiaľ život zúžime iba na telesné a materiálne užívanie si (a užívanie si ako také dôležité iste je), tak sa rovno môžeme priradiť k živočíchom, ktoré majú v hlavách namiesto mozgu svalovú hmotu. Emocionálny zážitok je súčasťou našeho duchovného jedálneho lístka. Chleba síce po zhladnutí rockového koncertu a športového turnaja lacnejší nebude, ale môže viac chutiť. Diskusie na nemateriálne a každodennosť presahujúce témy nám umožňujú navzájom sa porovnávať a vymedzovať voči inej myšlienkovej protihodnote. Materiálny momentalizmus je vmedzerený do prízemného presvedčenia, že praktickosť sa začína v ústnej dutine a končí v oblasti vylučovania. Naša predĺžená miecha je určite dôvodom na to, aby sme si dovolili rozpínať svoju myseľ a hľadali cestu za zrkadlo. Pohľad do zrkadla nám totiž odráža len náš vlastný obraz. Pokiaľ človek nechce vedieť viac ako vie a nemá vôľu spoznávať, zaoberá sa len svojim odrazom v pomyselnom zrkadle.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?