Nacisti, celebrity... všetko do jedného vreca

Autor: Martin Škopec Antal | 30.8.2012 o 9:44 | (upravené 30.8.2012 o 11:43) Karma článku: 4,55 | Prečítané:  253x

V deň výročia SNP v Slovenskom rozhlase hneď z rána odznela krátka poznámka na aktuálnu tému. Autor v úvode svojho príhovoru spomenul zmysel vzdoru voči vojnovému zlu, pohovoril o statočných bojovníkoch za slobodu, aby vzápätí prešiel na porovnávanie dobra a zla, neskôr v poznámke preneseného do súčasných pomerov.

Nacistov z odbobia druhej svetovej vojny správne označil za podobu zla. Ďalej sa však venoval dnešnej "obdobe" tohoto zla, tzv. celebritám, ktoré sú podľa autora nevhodným príkladom pre mládež. Ak by podobná úvaha odznela v malej kaviarni, alebo niekde na lavičkách pri bežných rozhovoroch, tak by reakcia ani nestála za napísanie. V slovenskom rozhlase ale bola do vedomia verejnosti vpustená neskutočne absurdná kombinácia: Porovnanie vojnových hrdlorezov so súčanou ľahkou kultúrnou zábavou. Cieľom ľahkého kultúrneho priemyslu určite nie je niekoho reálne mučiť, alebo reálne zabíjať. Povstalecké skupiny (tie ktoré naozaj bojovali proti nacistom) nemali na výber v prípade, ak im hrozila smrť. Nemali na výber, ak im hrozilo mučenie a nemali príliš na výber, ak boli po prehratom boji navádzaní na zradu spolubojovníkov, schovaných niekde v lesoch. Súčasný mladý človek, ale na výber má. Nemusí, no môže sledovať akčné filmy, či ľahké seriálové zlátaniny. Jeho "hrdinovia" mu nemieria na zadnú časť hlavy puškou. Je na mladom človeku, ako naloží s videnou fikciou vo svojej hlave. Autor poznámky sa zrejme mentálne zasekol v časoch, kedy fungovala mediálna propaganda kritizujúca západnú "dekadentnú" zábavu. Ochrana niekdajšej socialistickej mládeže pred vplyvom "podprahového pozlátka". Spôsob myslenia uvedeného zaseknutia spočíva taktiež v mylnej predstave, že pokiaľ niečo oficiálne označíme za nehodné pozornosti, tak to "niečo" nebude kultúrne a civilizačne ďalej akceptované. To, že mladí človek vidí streľbu vo filme ešte neznamená, že pôjde aj on strieľať. Ak ale strieľať pôjde, tak chyba nie je vo videnom filme, ale v mozgu strieľajúceho. To, že existuje rozširovaná a videná pornografia tiež neznamená, že všetko živé a dospelé bude hneď a zaraz súložiť. Predpokladajme, že autor poznámky venovanej výročiu SNP neprišiel len tak odnikiaľ ku rozhlasovému mikrofónu. Nepricestoval na stroji času z roku 1976. Predpokladajme, že jeho názor zapadá do systému myslenia ľudí, ktorí majú zodpovednosť za celkovú koncepciu rozhlasového vysielania. Ak je predpoklad správny, tak sa ešte máme na čo tešiť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?