Konzumná spoločnosť a "bieda" rečniacich

Autor: Martin Škopec Antal | 6.11.2012 o 7:20 | (upravené 6.11.2012 o 8:29) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  423x

Z úst nejednej osobnosti (osoby) politického, verejného a mediálneho života zaznieva dnes tak častá a módna kritika namierená proti tzv. konzumnej spoločnosti. Tá sa údajne až príliš sústreďuje na materiálnu stránku života.

Treba zdôrazniť, že verejné rečnenie o "negatívach konzumnej spoločnosti" zrejme najviac obľubujú ľudia, ktorí sa na nedostatok finančných prostriedkov nemajú dôvod sťažovať. V prejavoch, komentároch, poznámkach hovoria a píšu o nutnosti "mať len toľko, koľko kto potrebuje", no sami mnohokrát pochádzajú z majetnejších spoločenských vrstiev a vo veľkých obchodných centrách ich je možné vidieť dosť často. Autorom plamenného rečnenia nejde o dosiahnutie stavu spoločnosti, v ktorej budú žiť všetci mravne a iba s takým peňažným kontom, ktoré postačí na uspokojenie základných životných potrieb. Skutočným zámerom autorov je často iba vyvolávanie sociálnej závisti vo vrstvách spoločnosti, ktoré sa nevedeli a nevedia zmieriť so skutočnosťou, že nemôžeme mať rovnaké zárobky za nerovnaké pracovné výkony. Demagogické slovné krmivo typu "každému rovnako" má však (bohužial) úspech aj u ľudí, ktorí si na reči o duchovnej biede bohatých nepotrpia. Rečníci módneho "ľudového" formátu sa najradšej obracajú na občanov, ktorí sa klamne domnievajú, že mravní a čestní môžu byť len ľudia menej majetní. Vzletné prejavy o "zlej konzumnej spoločnosti", kde niektorí "iba hrabú" žatiaľ čo ďalší "trpia" sú mnohokrát politickou štartovacou dráhou pre (ne)obyčajných pokrytcov, hrajúcich karty s ľudskou závisťou. Odpor k peniazom a materiálnym statkom u ľudí vnútorne neexistuje. Snažia sa získať toľko, aby boli uspokojené ich krátkodobé a dlhodobé potreby. Tak biologické, ako aj duchovné. Sme ľudia konzumujúci to jest tvoriaci konzumnú spoločnosť. Ak teda niekto kritizuje konzumnú spoločnosť ako jav, stavia sa proti prirodzeným zákonitostiam prírody. U ľudí predsa nejde len o holé existenčné prežitie (ako je tomu u zvierat), ale tiež o užitie si a vychutnanie pôžitku zo získaného. Táto skutočnosť má súvislosť s faktom, že človek je tvor mysliaci a preto nadmieru cítiaci. Blížiace sa výročie udalostí z novembra 1989 bude opäť príležitosťou pre rečníkov, ktorí sa snažia získavať politické body textovou sústavou popretkávanou slovami o "hmotnej nerovnosti" a "nezdravom spoločenskom konzume". Tešme sa najmä na tých, ktorí budú mať pri podobnom rečnení na sebe obleky, košele, kravaty a topánky za zhruba (celkovo) 1100eur.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?