Sme svoji...

Autor: Martin Škopec Antal | 25.1.2013 o 9:13 | (upravené 25.1.2013 o 13:09) Karma článku: 12,28 | Prečítané:  361x

"Súdruhovia, prečo by som nemohol tvrdiť, že som sa pol roka mýlil, keď som pol roka hovoril, že som sa mýlil dvadsať rokov?" Takúto otázku si pred imaginárnym publikom položil rečník (politik), ktorý je súčasťou kresleného vtipu z pookupačného vydania humoristického týždenníka Roháč (vydanie z roku 1969). Rečník prostredníctvom uvedenej otázky odhaľuje mentalitu človeka, ktorého netrápia morálne dilemy, a ktorý účelovú a radikálnu zmenu politických postojov pokladá za prednosť a nie bezočivosť.

Tento typ človeka (hovorme mu ďalej Rečník) vždy pláva s prúdom. Pridáva sa ku akejkoľvek väčšine iba preto, lebo je väčšinou. Keď sa táto zmení na názorovú a politickú menšinu, prechádza dotyčný k novému väčšinovému táboru. Koná tak bez zdĺhavého premýšľania a hodnotenia minulých krokov. Veď prečo by nemohol tvrdiť, že sa pol roka mýlil, keď pol roka hovoril, že sa mýlil dvadsať rokov. Spomenutý Rečník je vtelený do všetkých tých právnych "expertov", do sociálnych inžinierov, predsedov, podpredsedov, "majiteľov" bezpohlavných inštitúcií, ktoré sa zaoberajú otvorom vo vzduchoprázdne a jeho nekonečnou analýzou. Nie je iba súčasťou kresleného vtipu, ale každodennej skutočnosti. Prežíva všetky možné aj nemožné režimy, lebo sa vie v pravú chvíľu ocitnúť na pravom mieste. Keď je v úzkych, nepozná komunikačné bariéry. Keď je HORE, tak so zručnosťou chladnokrvného profíka zráža k zemi všetkých, ktorí sú (zhodou okolností) DOLE. Sediac v plytkých vodách sa tvári, že pláva v nebezpečnej hlbočine. Miluje kamufláž, lebo iba ona mu umožňuje prežívať na tele dôverčivých jedincov. Je pripravený na účelovú infiltráciu do ktoréhokoľvek spoločenského "telesa" ako už mnohokrát vo svojom živote. V mene pochybného zmierenia bude do spoločenského "telesa" prijatý. Nie však hneď. Najprv bude svoje niekdajšie činy vydávať za chybu a chybu za prirodzenú samozrejmosť. Potom sa sebavedome postaví za rečnícky pult a povie tú čarovnú vetu s otáznikom na konci. Publikum zatlieska, lebo tak je zvyknuté. Vie, že s Rečníkom ho spája veľa spoločného. Napríklad relativizovanie hodnôt a účelové skresľovanie tých úsekov spoločnej histórie, ktoré sa nehodia do výkladnej skrine krajiny. Rečník splýva s "telesom" a všetko sa začína od začiatku. Niekto síce poznamená, že Rečník je chameleón a gauner, no v hluku všeobecného odpustenia pravdivé slová zaniknú. Veď sme svoji...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?