Ja som baník, kto je viac...

Autor: Martin Škopec Antal | 26.1.2013 o 9:59 | (upravené 26.1.2013 o 10:52) Karma článku: 10,85 | Prečítané:  687x

"Ako mnohí z vás narodil som sa v malej dedine". Túto vetu povedal v jednom zo svojich prejavov predseda KDH Ján Figeľ. V predvolebnom spote z roku 2012 taktiež poukázal na jednoduché pomery, z ktorých pochádza. Predseda Smeru - SD zas s obľubou hovorieva o svojej matke, ako o obyčajnej žene, ktorá desiatky rokov robila predavačku. Ďalší a ďalší slovenskí politici vo svojich rečníckych "orgiách" opakujú slová o jednoduchosti, obyčajnosti, bežnosti... Otázka znie: Považujú všetkých slovenských občanov - voličov za dieťa jednej a tej istej "jednoduchej" matky?

Ďalšie otázky sú tieto: Vedec, fyzik, astronóm, spisovateľ, výtvarník, či básnik sú z odpadového koša "negatívnej" NEjednoduchosti, NEobyčajnosti, NEbežnosti? Nestoja za dôstojné verejné spomenutie len preto, lebo príliš dlho "sedeli" v škole a v podtatranskom spoločenskom organizme majú povesť teoretikov - flákačov, ktorí "až príliš" pracujú hlavou? Za komunistického režimu bol umelec a vedec stranou a vládou považovaný za trpené zlo, pozostatok "buržoázneho bahna". Spoločnosť bola rozdelená na Robotnícku triedu (A - kategória ľudí) a Pracujúcu inteligenciu (B - kategória ľudí). Kategorizovanie v ponímaní marxistov. Druhá spomenutá kategória sa musela prizerať, ako prorežimná masmediálna propaganda z baníka robila super hviezdu. Všetko podľa hesla: Ja som baník, kto je viac... Je "záhadou", prečo časť slovenskej "pravice" cíti potrebu napodobňovať komunistických propagandistov. Záhada však prestáva byť záhadou v momente, keď sa pozrieme na ich mienku. Tou je presvedčenie, že prihováranie sa intelektuálom (a každému kto "neobyčajne" premýšľa) je už z hľadiska predvolebno-volebného snaženia neproduktívne. V istom zmysle má časť opozičného tábora pravdu. Intelektuál - premýšľavec už na slovenskú pseudopravicu viacmenej kašle. Lenže problém nie je v ňom, ale v "opozícií", ktorá sa z racionálo - iracionálneho dôvodu zamerala iba na svoje najosobnejšie ciele a záujmy. Nemá záujem mať záujem o čokoľvek okrem seba. A kde niet záujmu o myšlienky presahujúce materiálnu každodennosť, tam nastáva úpadok stránky duchovnej. Kto opúšťa Boha, ten sa obracia na užívačného Diabla. Zvláštne náboženstvo... Spoločenské prostredie je zrelé na nové podnety, nápady, kreatívne prístupy a ... osobnosti. Už žiadne urážanie najlepšieho "produktu" v poznanom vesmíre - ĽUDSKÉHO MOZGU. Kto považuje myslenie za nepatričnú nadstavbu života, kto sa domnieva, že ľudské snaženie má byť zúžené len na základné pudy, ten nech zloží masku. Na záver "niečo" z Alberta Einsteina: "Všetko, čo ľudstvo kedy urobilo a vymyslelo, má súvislosť s uspokojovaním potrieb, ktoré hlboko pociťuje a s utíšením bolesti. To musíme mať stále na pamäti, keď chceme rozumieť duchovným hnutiam a ich vývoju. Motivujúcou stránkou všetkého ľudského konania a ľudských výtvorov sú pocity a túžby".
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?