"Exhumácia"

Autor: Martin Škopec Antal | 28.1.2013 o 9:02 | (upravené 28.1.2013 o 9:49) Karma článku: 6,46 | Prečítané:  319x

O novinách (denníkoch) sa zvykne hovorievať, že sa ráno narodia a neskoro večer zomierajú. Ja som si jedny "mŕtve" noviny dovolil "exhumovať". Nedávno sa mi do rúk dostal denník Slovenská politika zo dňa 27.6.1940, z obsahu ktorého mi do oka padol článok s titulom Slovenský hold Adolfovi Hitlerovi a s podtitulom "Najväčšiemu štátnikovi a tvorcovi Novej Európy s príležitosti compiegnského prímeria". Článok je v podstate prepisom vyhlásenia, ktorý v rámci "Slávnostného zasadnutia slovenského snemu" prečítal jeho predseda doktor Martin Sokol.

Ako je uvedené v článku, text vyhlásenia "prijali poslanci s veľkým oduševnením a ováciami veľkému vodcovi nemeckého národa Adolfovi Hitlerovi a víťaznej nemeckej armáde". Z vyhlásenia ďalej vyberám niekoľko pasáží: "Slávny snem! Vo veľkom vojnovom európskom zápase armáda spojeneckého Nemecka docielila v krátkom čase prenikavé úspechy, že Francúzsko muselo kapitulovať a prijať podmienky prímeria. Toto víťazstvo nemeckej armády je jedinečné vo vojnovej histórii a vzbudzuje obdiv celého sveta. Nemecko týmto víťazstvom získava znovu také postavenie v Európe, aké mu patrí a táto skutočnosť má historický význam aj pre nás Slovákov. Náš osud obnovenia slovenskej štátnosti je tak úzko spojený s osudom nemeckého národa, že víťazstvo nemeckej armády možno pokladať právom a odôvodnene aj za víťazstvo slovenského národa". Na inom mieste "slávnostného vyhlásenia" sa uvádza: "Náš vrelý a úprimný pozdrav patrí dnes predovšetkým veľkému Vodcovi Adolfovi Hitlerovi ako najväčšiemu súčasnému štátnikovi a tvorcovi Novej Európy, ktorý preukázal už aj doteraz svoju veľkodušnosť a jedinečnú doproprajnosť slovenskému národu". Záver "slávnostného vyhlásenia" znie: "Nech žije vodca nemeckého národa Adolf Hitler, nech žije prezident slovenskej republiky doktor Jozef Tiso, sláva zdatnej nemeckej armáde, nech žije požehnaná spolupráca slovenského a nemeckého národa". "Obhliadka" denníka Slovenská politika zo dňa 27.6.1940 dopadla podľa "očakávania" a tak ho vraciam do historického hrobu... ... bez komentára...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?