KDH opustilo samo seba

Autor: Martin Škopec Antal | 9.2.2013 o 11:39 | (upravené 9.2.2013 o 12:39) Karma článku: 11,01 | Prečítané:  566x

Dnešné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) pripomína poloopustený dom, v ktorom bývajú spomienky na čas, kedy hnutie deklarovalo odpor k politickej tuposti (roky 1992 až 1998). V tom istom "dome" však ešte nedávno "bývala" čiastočná predvolebná ochota spolupracovať (na prípadnej vládnej úrovni) so Smerom - SD. V tom istom "dome" sa nachádzajú občasné útoky na homosexuálov (akoby nešlo o božie stvorenia). V tom istom "dome" sú prítomné pribúdajúce (socialistické) slovné cvičenia určené publiku, ktoré nemá rado Fica, ale socializmus áno. KDH opustilo samo seba.

Tento mesiac oslavuje KDH 23 narodeniny. Oslavovať však môže naozaj "iba" mnohé úseky minulosti. Nie prítomnosť. Kdeže sa stratila niekdajšia invencia a energia Jána Figeľa? Kdeže je ochota niekdajších osobností (dnes osôb) bojovať za menšinové názorové postoje v spoločnosti? Kdeže sú časy, keď mítingy hnutia navštevovalo v priemere od 300 do 2000 ľudí? Súčasné KDH charakterizuje mŕtvolnosť. Musset svojho času napísal, že "láska silnie z podvýživy a umiera na presýtenosť". Ktovie na čo umiera KDH? Je snáď už presýtené..? Zrejme stratou záujmu, stratou vízie. Kde niet vízie, kde niet záujmu, tam už zostáva len ubíjajúca apatia a množstvo fráz. A práve obsahová vyprázdnenosť KDH je k uzúfaniu. Vedenie hnutia sa domnieva, že útočné reakcie na Róberta Fica sú obsahom. Lenže nie sú! Je otázne na čom by sa KDH politicky profilovalo, ak by Smer - SD ako politický subjekt prestal vo svojej dnešnej podobe existovať... Kritika voči niekomu a niečomu je dobrá, keď má svoje hranice. Za nimi musí byť ponuka. Dopyt si už následne nájde cestu k ponuke, ak táto zodpovedá reálnej požiadavke. Spoločenská požiadavka (objednávka) na Slovensku jestvuje. Skladá sa z prirodzeného presvedčenia, že neľavicové politické strany a hnutia by sa nemali zaoberať len sebou. Egomaniactvo je totiž zabijakom súčasnej opozície v očiach tej časti verejnosti, ktorá ešte nestratila zmysel pre racionálne uvažovanie. V roku 1990 vzniklo KDH so zámerom vybudovať silný "ľudový" politický subjekt. Jeho samozrejmou súčasťou bol prvý predseda hnutia Ján Čarnogurský. Ten je dnes "obhajcom" polodiktatúry v Rusku. KDH (podobne ako Ján Čarnoguský) už primárne nestojí za človekom obkolesenom matériou, ale za metériou samotnou. Súčasné vedenie KDH reční o diaľniciach, váhových kategóriách, "generovaní ľudí dobrej práce", prekonávaní "ťažkých časov", o veciach, ktoré sú vo svojej podstate studené, no účelné. A práve chladná účelnosť a účelovosť je znakom citovo odcudzeného KDH. Genialitu niekto charakterizoval ako schopnosť urobiť z mála veľa. Dnešné KDH má opačnú tendenciu. V jeho "dome" sa veľa mení na málo. Ak niekomu stačí málo, tak už asi žije v duchovnej púšti...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?