Naša umiernená opozícia

Autor: Martin Škopec Antal | 17.2.2013 o 3:20 | (upravené 17.2.2013 o 4:09) Karma článku: 11,98 | Prečítané:  458x

Miroslav Kusý v knihe Na vlnách Slobodnej Európy (ktorá vyšla vo vydavateľstve Smena v roku 1990) opísal svoj postoj k niekdajšej Československej opozícii (ide o text - kapitolu - pod názvom Naša umiernená opozícia, ktorý bol v rádiu Slobodná Európa zverejnený v máji roku 1989, čiže ešte za komunistického režimu). Kapitola z knihy stojí za povšimnutie ešte aj dnes. Kto chce, nech si v jej skrátenej (citovanej) verzii nájde niektoré spoločné znaky so súčasnou slovenskou "opozíciou" a reflexiou vlády Róberta Fica na ňu.

"Naša stranovláda by si mohla k svojej súčasnej mimoštruktúrnej opozícii gratulovať. Žiaden radikalizmus, žiadne násilnosti, žiadne prevracanie a zapaľovanie áut, žiadne obsadzovanie budov a kampusov, žiadne hlučné demonštrácie, žiadna obrana proti policajtom kameňmi, palicami, či - nebodaj - molotovovými koktailmi... ...Stačí sa pozrieť k našim najbližším susedom: k Poliakom a Maďarom, k Rakúšanom a Nemcom, k Sovietom - nehovoriac už o takých Chiľanoch, alebo juhokórejských študentoch. Všade tam je opozícia voči moci omnoho razantnejšia, drzejšia a dožadovačnejšia, volí omnoho tvrdšie a radikálnejšie postupy na vyjadrenie svojho nesúhlasu a presadzovanie svojich požiadaviek: masové štrajky, búrlivé pouličné demonštrácie, bojkoty, tvrdé nátlakové akcie. Parafrázujúc Haška môžeme povedať, že u nás ide o opozíciu mierneho pokroku v medziach zákona. Nemyslím to posmešne, tak sa to u nás vyvinulo. Táto opozícia sa končí pri petíciách, pri protestných listoch činiteľom a inštitúciám, pri ohlásených zhromaždeniach s mimoriadne slušným priebehom zo strany usporiadateľov... Je to opozícia natoľko slušná a tolerantná voči moci, že ani samej moci sa to už nepozdáva a najmä nechce, aby ju takto videl aj národ: preto mu neustále podsúva spojenie tejto opozície s teroristami kladúcimi bomby či vyhrážajúcimi sa, že to urobia, s kriminálnymi živlami, ktoré sa vraj majú priživovať na opozičných akciách. "Vidíte, čím sa to končí, kam môže viesť taká opozičná činnosť?" mnohovravne zdvíhajú prst predstavitelia strany a vlády. Dôkazy im však chýbajú: sú to len ich zbožné želania. Priali by si opozíciu omnoho horšiu, než je v skutočnosti."
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?