Intelekt bez duše, podobný je ropuche

Autor: Martin Škopec Antal | 6.3.2013 o 7:50 | (upravené 6.3.2013 o 8:52) Karma článku: 11,21 | Prečítané:  200x

Podtatranskí priatelia každodenného (madializovaného) drístania na úrovni oficiálnej radi používajú hypnotické slová, ktoré majú vo verejnosti navodzovať dojem, že práve ich neustále omielanie je cestou k riešeniu "závažných problémov doby". Slovné spojenia typu "iba konštruktívnou kritikou sa môžeme dopracovať k nájdeniu objektívnej pravdy" sú asi tak príťažlivé, ako škrabanie sa hlavňou nabitého revolvera za uchom. Zmysel slov sa stráca v momente, ak je ich účelom len vypĺňanie priestoru. V Podtatransku je však slovná vata "stále v kurze", najmä v debatách politického charakteru, či v osobnom prezentovaní sa pred zrakom a sluchom verejnosti.

V nejednej rozhlasovej, alebo televíznej debate zaoberajúcej sa "aktuálnym dianím" je zhruba 80 percent odhovoreného času venovaného vytváraniu zvukových kulís. Pozvaný účastník "debaty" a moderátor sa zväčša už ani nenamáhajú predstierať, že v diskusii by malo ísť o niečo viac, ako iba o prehadzovanie fráz z jednej kôpky na druhú. Moderátor si odsedí svoju "zaplatenú" hodinku. Zúčastnený hosť si uvedomuje, že moderátor a diváctvo (poslucháčstvo) od neho vlastne už ani žiaden kvalitný rečnícky výkon nepožadujú. "Diskusná" hodinka sa tak stráca v nekonečnosti "vesmíru". Nejde však iba o medializované diskusie... "Istý" kandidát na post prezidenta SR nedávno odprezentoval svoje "vízie dôstojného zajtrajška". Chcel by "zlepšovať, riadiť, pomáhať" a všeličo iné, pokiaľ možno čo najmenej (zmysluplne) konkretizované. Použil a používa množstvo slov, ktoré odpočul, odčítal zo spoločenskej "čítačky". Zistil, že odpočuté (odčítané) je neškodné a teda "prospešné". Karel Kryl svojho času spieval: "intelekt bez duše, podobný je ropuche, či slepcovi s mečom v tanci". V danej súvislosti si dovolím mierne parafrázavoať staršie vyjadrenie Miroslava Kusého: "výhodou obsahovo vyprázdnenej argumentácie je to, že sa dá používať vždy a znovu, na všetko, pomocou každého magického slova a pritom netreba nič analyzovať, ani zdôvodňovať". Veru tak... načo ísť do hĺbky poznania, keď organizmus pracuje ako má, konzumácia a vylučovanie fungujú podľa normy. Kvalitatívne pozviechať ba sa ale mohli osoby a "osobnosti", ktoré sú za svoje medializované "uvažovanie" relatívne dobre platené. Kto ich však "dotlačí" k dôkladnému analyzovaniu a zdôvodňovaniu, keď "konkurencia" pospáva. V závere filmu Amadeus (od režiséra Miloša Formana) Antonio Salieri konštatuje: "všade priemernosť... všade priemernosť..."
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?