Vyštudoval snáď predseda vlády premiérsku univerzitu?

Autor: Martin Škopec Antal | 28.6.2013 o 7:28 | Karma článku: 13,10 | Prečítané:  834x

Módne rečnenie o potrebe existencie vlády odborníkov obyčajne prichádza z miest, kde sa veľa odbornosti nenachádza. Snáď tak talent na propagandistické táranie, ktorého cieľom je vyvolávať v masmédiách a teda v občanoch presvedčenie, že (napríklad) minister školstva by sa nemal venovať politike, ale "iba" problematike školstva. Vraj dôležitá je apolitickosť, charakter a ... odbornosť. Ibaže! Čo je kritériom odbornosti ministra? Najmä, ak je tento na svoju ministerskú stoličku dosadzovaný na základe povolebných - politických dohovorov... A čo premiér? O aký typ odbornosti ide v jeho prípade? Vyštudoval snáď predseda vlády premiérsku univerzitu..?

V roku 1989 (mesiac december) prišiel na VPN-ku istý podnikový právnik. Zúčastnil sa konkurzu (pohovoru) na post ministra vnútra. Účastníkov veľa nebolo, vyhral však ten, ktorý vyhrať musel, veď mal najviac "odborných" znalostí z oblasti ministrovania. Neskôr sa ukázalo, že je "odborníkom" aj na rozdelovanie ČSFR, delenie majetku ČSFR a mnoho ďalšieho. Príklad Vladimíra Mečiara je ukážkou toho, že o odbornosť ide v prípade ministra až na druhom mieste. Jednoducho a jasne: ministrovanie je hlavne o politike, ako spôsobe vyjasňovania si postojov na projekty a "projekty" tej - ktorej záujmovej skupiny, skupinky, podskupiny. A hlavne vyjasňovania si názorov na osoby a obsadenie... Kto tvrdí, že v prípade vládneho zoskupenia by malo ísť najmä o vládu odborníkov, ten buď nevie, že zavádza, alebo zavádza zámerne a teda hrá divadielko pre masmédiá - verejnosť. Pripusťme však, že potencionálny minister by mal prejsť akousi skúškou odbornosti. Usadí sa pred prijímaciu komisiu (ktože ju len bude zostavovať?) a budú mu kladené otázky typu: "Cítite sa byť odborníkom? Ako dlho pracujete v danom odbore? Máte - mali ste niečo do činenia s politikou..?" Prípadne by sa ho ešte mohli opýtať, či má rád túto krajinu, či bral úplatky (nebodaj ich dával). Ak účastník konkurzu (pohovoru) ministrovať chce, tak odpovie, ako odpovedať má. Stupňu dementnosti položených otázok bude úmerná aj dementnosť odpovedí. Tak to na pohovoroch často chodí... Absurdná schéma prijímania "odborníka - nepolitika" na post ministra? Iste. Lenže na Slovensku je možné všetko. Keď divadlo, tak poriadne. Aj s ohňostrojom. Mimochodom... o čomže sú už len takzvané kontrolné dni na ministerstvách, ktoré vykonáva premiér? O divadle pre masmédiá - verejnosť. Drístanie o potrebe odbornosti v politike nám má vtĺcť do hláv, že "odborníkov" na ich miestach už nebude nutné príliš kontrolovať, lebo politike a "politikárčeniu sa už venovať nebudú..." Vraj už nebudú taktizovať a dohovárať kšefty. Len tá "odbornosť" im prischne. Politika je o taktizovaní - dohovoroch, čo je prirodzené. Ona sama je taktikou, bez nej by nebolo štátov, politických systémov, ba ani ministerstiev. Ak by sa (povedzme) minister školstva zaoberal iba školstvom, dlho by ministrom nebol. Čudné? Možno pre ľudí, ktorí veria rozprávkam o čestnom odborníkovi, ktorý od samej čestnosti a odbornosti už ani nenavštevuje WC. Taký ten hrdina, odborník, ktorý spáva iba dve hodiny denne a neustále pracuje v "prospech celku".
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?