Korupciománia a korupcia

Autor: Martin Škopec Antal | 3.7.2013 o 8:37 | Karma článku: 11,93 | Prečítané:  588x

"Korupcia, úplatkárstvo, protekcie... to je ale doba. Pred rokom 1989 korupcia takmer nebola..." Skonštatoval dôchodca, keď som s ním viedol jeden z miliónov dialógov, aké poznáme z otvorov slovenskej komunikačnej každodennosti. Moje následné reakcie - protiargumenty padali na neúrodnú pôdu. Dôchodca sa nedal. Bránil prezentovaný názor, ktorý už funguje ako debatmantra. Povedal som mu, že za "socíku" neexistovali reálne ceny tovarov a služieb, peniaze nemali svoju skutočnú hodnotu a v direktívne centrálne riadenom spoločenskom organizme bolo úplatkárstvo považované za normu. V tom momente sa na mňa dôchodca začal pozerať ako na mimozemšťana...

"Odovzdávanie" fľaštičiek, bonboniérok, finančných "darčekov" bolo považované za pochopenie "potrieb doby". Kto za socíku úplatok nedal, ten bol označený za akceptovateľného čudáka, v lepšom prípade hlupáka. V lepšom preto, lebo hlúposť je sama o sebe nekomplikovaná a čo je nekomplikované to je ľahšie stráviteľné. Plánované hospodárstvo a vládostranou riadený život (doslova na všetkých úrovniach) tlačil ľudí do nápadov, ako uspokojovať svoje univerzálne potreby. Byť súčasťou celospoločenskej korupčnej komunity naviac dávalo ľuďom pocit osobnej dôležitosti. Kto dal krajšiu bonboníérku, flaštičku, ten postupoval v úplatkárskej hitparáde na vyššie miesto. Úplatkárstvo malo priam rituálny charakter. Bolo prejavom "duchovného zosúlaďovania". Chorosť systému plodila vzájomnú ("neviditeľnú") ľudskú výpomoc. Veď "pomáhať si musíme". Komunistická vládostrana tento spôsob vzájomnej komunikácie v tichosti tolerovala. Mediálna kritika na danú tému bola iba zástupnou hrou. Mala navodzovať presvedčenie, že "strana rieši problémy zdedené z dôb kapitalizmu" a všetko "má pevne v rukách". Mimochodom... komunistická propaganda bežne argumentovala tým, že "niektoré spoločenské problémy sú zdedené z čias, keď vládla buržoázia". Dokonca aj prostitúciu označovali propagandisti za pozostatok "kapitalistického spôsobu života". Strana a vláda korupciu nevymysleli. Dominantne vládnuce monotématické "zoskupenie" však nastavením systému masovosť korupcie podporovalo. Netrhovosť a nekonkurenčnosť prostredia robila z ľudskej slabosti "silnú stránku". Ak niečo nemôžete dostať normálnou cestou, získate to cestou nenormálnou. Nenormálne prostredie si vyžaduje nenormálne prostriedky nasmerované k uspokojovaniu potrieb. Niečo také nevymyslel ani "kapitalista", ba ani komunista, ale ľudský mozog v časoch svojej dlhodobej kultivácie. Mnoho ľudí dnes s nostalgiou spomína na dobu, keď stačila "maličkosť", prostredníctvom ktorej bolo možné syna - dcéru dostať na školu. Tú školu, kde sa vládostrana pýtala študentov, či sú robotníckeho, alebo nerobotníckeho pôvodu. Nie kvalita, ale pôvod rozhodoval... a ešte ten "nešťastný" úplatok pre súdruhov profesorov. Vládostrana si privlastnila škoské "zariadenia" platené (opäť len tak mimochodom) zo štátneho rozpočtu, teda aj z financii nekomunistov. Dnešná korupcia je neštastím. Tá všeobecná - z dôb totáča - však bola vynútená systémom. Ak sa dnešnej parlamentnej väčšine v SR (legálne zvolenej) podarí zoštátniť, čo sa zoštátniť dá, tak spomienka na masovú korupciu už nebude len spomienkou. Čím väčšia centralizácia, tým väčšia korupcia. "Súdruhovia" v bruselskej centrále o tom vedia svoje. Lenže o reálnych faktoch nič nepovedia... Pravda je luxusom, ktorý si nemôžu dovoliť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?