História nie je majetkom historikov - profesionálov

Autor: Martin Škopec Antal | 19.8.2013 o 14:45 | Karma článku: 5,24 | Prečítané:  549x

Často čítam a počúvam, že k histórii by sa mali vyjadrovať iba historici. Taktiež čítam a počúvam, že človek mladý (alebo relatívne mladý) by mal verejne komentovať len tie pasáže histórie, ktoré prežil na vlastnej koži. Ak by sme sa však mali vyjadrovať iba k tej časti histórie, ktorú sme osobne a vedome prežili, tak o udalostiach z (povedzme) 13. storočia by sme dnes mohli iba snívať. História je však bludisko, do ktorého môže vstupovať každá osoba bez ohľadu na vek, pohlavie, či výšku IQ. História nie je majetkom historikov - profesionálov.

Historik je totiž tiež len človek. Na historické udalosti nazerá z pohľadu subjektívneho, lebo udalosť mnohokrát nevie osobne ohmatať. Môže sa iba domnievať, že scenár určitej udalosti z 13. storočia je (aspon zhruba) "presnou" kópiou popisovaného deja v "múdrej" knihe. Medializované diela a "diela" historika sú často brané vážne (veď je to historik). Lenže realita je interpretáciou reality, ktorú si premietame v hlave podľa svojho gusta (napísané zjednodušene). Jeden historik považuje činy Jozefa Tisa za pozoruhodné, pričom ďalší historik ho označuje za fašistu. Kde je pravda? Tam, kde ju chceme mať a kde ju chce mať historik - profesionál. Minimálne na podvedomej úrovni sa s "pravdou" hrá a oblieka ju do šiat jednej "objektívnej" pravdy. To je konštatovanie a nie kritika. Historik (podobne ako "bežný" človek) uspôsobuje svoju osobnostnú schránku tomu mentálnemu okoliu, ktoré považuje za konštruktívne a (neraz) oddané jeho myšlienkam (konštruktom?). Predsa si ale musí dávať pozor, čo "púšťa" von. Jeho povesť je povesťou profesionála. Nesie zodpovednosť za deklarované - napísané. Výhodou historika - amatéra je, že si môže písať a hovoriť čo chce a kedy chce. Aká to slasť pohrávať sa s historickou udalosťou a jej aktérom, ako s hrou Človeče nehnevaj sa. Nejeden historik - amatér si na svojich "ponoroch do histórie" zarába v celku slušne. Nemusí dodržiavať pravidlá. V prostredí primitívneho mediálneho konzumu je často úspešný, pretože pravidlá obchádza a dáva ľuďom SEN o UDALOSTI, SEN o ČLOVEKU ("bytosti") v nej. Môže si dokonca verejne položiť otázku, či bol, alebo nebol (napríklad) Kristus mimozemšťan. Publikum historika - amatéra za jeho otázku neukrižuje... práve naopak. Klasik napísal, že PRAVDA JE SUBJEKTÍVNA. Popis historickej udalosti je teda tiež len súhrou subjektívneho chápania minulosti. Ešteže žijeme v systéme otvorenej spoločnosti, kde je možné verejne historikom - profesionálom "kafrať" do remesla. V systéme totalitnom sa popisovanie histórie zamestnancom "historického ústavu" stávalo nudou - automatizovanou hernou situáciou. A kde je priveľa automatizovaných herných situácii, tam je málo prirodzených podnetov. Vďaka za históriu, ako bludisko k nahliadnutiu...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?