Telefónne číslo je k ničomu, ak nemáte správne zoradené čísla

Autor: Martin Škopec Antal | 14.10.2013 o 8:20 | Karma článku: 9,34 | Prečítané:  1162x

Telefónne číslo je k ničomu, ak nemáte správne zoradené čísla. Rovnako tak sú k "ničomu" masmédiá, ktoré nevedia narábať s informáciou a tzv. komentáre používajú ako vatu na zaplnenie priestoru. Dôsledkom je mentálna slepota poslucháča, diváka, čitateľa. Ten len ťažko rozoznáva, čo sú témy zástupné a čo nezástupné. Namiesto toho, aby podstatná časť novinárskej obce pracovala na obmedzovaní ľudskej blbosti, ešte ju podporuje. Nedávno istá moderátorka istej známej rozhlasovej stanice poslucháčom prezetnovala "informáciu", že planéta Zem má 4700 rokov. Zo svojho "profesionálneho" výkonu mala evidentnú radosť. Ktovie, čo na to "zvieratko" menom T-Rex...?

Mizéria slovenskej žurnalistiky a "žurnalistiky" (okrem iného) spočíva v tom, že žurnalisti a "žurnalisti" (či už vedome, alebo podvedome) kopírujú rečovú komunikáciu podtatranskej spoločnosti. Tá nie je v stave na medializované témy reagovať inak, ako obývačkovo - kuchynskou rétorikou, plnou povrchného klebetenia a nadávania na súčasnú "hroznú dobu" (ešteže doby pred touto dobou boli "super"). Naviac väčšina žurnalistov tejto (NE)krajiny je primladá - neskúsená. História ľudstva pre nich začala dňom ich narodenia. Často sú len na začiatku svojej novinárskej cety, ale nemajú problém sypať jednu "múdrosť" za druhou. Rozhlasové a televízne stanice sú nimi zaplnené. Dobre vyzerajú, vedia pekne artikulovať. Proces mapovania informácii a profesionálne komunikačné dráhy sú však pre nich veľkou neznámou. Táto novinársko - moderátorská "zmeska" má svoje korene (väčšinou) na slovenskom vidieku. Tam sa ich rodiny vytešujú, ako tá Ivanka, Zuzka, Romanko a Petrík "pekne vyprávajú na obraze". Ved čo už, nech to tej "paštekárskej" Bratislave natrú... a veru natierajú... V mene lepšej nálady "ludu" sú ochotní opravovať minulosť, takmer všetko zjednodušujú. "Informácie" a "komentáre" tak majú byť pochopiteľné pre tzv. bežného, jednoduchého konzumenta masmediálnej kaše. Potreba prispôsobovať sa objednávke človeka obce, chotára, ulice je priam nekonečná. Taktiež nedávno istý redaktor istej značne počúvanej rozhlasovej stanice uviedol, že premér a vláda išli vyriešiť problémy XY kraja (tzv. výjazdové rokovanie vlády). Predseda vlády je teda asi čarodej a vláda vie za jeden deň vyriešiť "nahromadené problémy" toho - ktorého kraja. V hlave redaktora "sa to" mentálne zaseklo v časoch perestrojky, pričom si nevšimol, že kraje si vedia (alebo by si mali vedieť) riešiť svoje problémy aj bez pchania sa súčasnej vlády do každej vidieckej "špajze". Zrejme ešte stále žijeme v socializme, ktorého základnou črtou bolo, že "strana a vláda riadi krajinu". Veď ju aj doriadila. Medializované tuposti sú celoplošné. Ak by išlo o ojedinelé prípady oblbovania "toho", čo voláme verejnosť, tak by daná téma ani nestála za zmienku. Problém je ale práve v prepojení medzi verejnosťou a mesmediálnou obcou. Spoločenský "mozog" netúži po informačnej náročnosti, iba chce "niečo" zachytávať vo vzduchu a potom omielané papagájovať. Väčšinové mesmédiá mu to "niečo" bezpohlavne servírujú. Dopyt je dopyt, tak prečo namáhať šedú kôru mozgovú. Ivanka, Zuzanka, Romanko a Petrík si môžu gratulovať, že sa narodili na Slovensku. V inej krajine by ich pustili možno tak do školského rozhlasu, alebo do regionálnej televízie. To nie je pokus o dehonestáciu, ale konštatovanie. Možno by bolo načase pozrieť sa za zrkadlo. Niekto sa však nestihol pozrieť ani len do neho...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?