"Katolícke" Slovensko je pripravené pre svojho kazateľa

Autor: Martin Škopec Antal | 11.1.2014 o 21:20 | Karma článku: 13,82 | Prečítané:  2120x

"Katolícke" Slovensko je plné ľudí s kolektivistickým vnímaním politiky. Ich viera v štát občas prechádza až do posadnutosti, pričom sú ochotní veriť, že (abstraktný) štát im pomôže prekonať aj tie najvážnejšie, najosobnejšie problémové životné situácie. Tatko štát je v očiach občanov reprezentovaný bytosťou zvanou Tatko Postarajsa. Takou bytosťou môže byť takmer ktokoľvek, kto sám seba už v detstve presvedčil, že môže byť bohom na povrchu zemskom. Fakt, že ide o pozemštana a nie Boha už našeho "bohabojného" veriaceho nezaujíma...

Priemerný Slovák sa počas omše v kostole vmedzeruje do polohy človeka, ktorý túži po spravodlivosti, tolerancii, no po odchode z chrámu božieho sa z neho stáva autentický nacionálny socialista, či rovno komunista. V kostole je v zajatí rituálneho opakovania toho, čo od neho komunita požaduje. Kľačí pred sochou Ježiša, no po odchode z chrámu božieho začne nadávať na "židovské sprisahania, ktoré ničia obyčajného, bežného, robotného človeka". Ach ten "židokapitalizmus". Viera v Boha je u takéhoto človeka získanou - zdedenou zložkou. V jeho prípade nejde o vedomé, racionálne zdôvodniteľné spracúvanie božieho posolstva na vyššej, mentálnej úrovni. Ide mu o stotožňovanie sa s komunitou podobne "poskladaných" ľudí, ktorí si svoje najosobnejšie názory ventilujú v situáciách, kedy je už kľačanie irelevantné (teda minimálne u mužskej časti populácie). Väčšinová vzorka slovenského Spoločestva Súhlasu vníma Boha ako súčasť určitej automatizovanej hernej situácie, pri ktorej sú isté časti mozgu načas odstavené. Pre spomenutú vzorku je Boh inštitúciou, ktorej trestania sa "bežný" občan obáva, no zároveň dúfa v božiu ochranu. Taký človek je "predurčený" k tomu, aby sa permanentne bál dejov "zrýchleného" vonkajšieho sveta, ktorému nerozumie, alebo rozumieť nechce. Jednoducho zmýšľajúca osoba nehľadá zložité odpovede na zložito položené otázky. Práve naopak. Chce jednoduché odpovede na jednoducho položené otázky. Kto správne chápe mentalitu veriaceho Podtatranca, ten s ňou môže ľahko manipulovať. Stačí mu povedať: "Tápeš v temnote, hľadáš pravdu, trápiš sa. Ja ti dám seba ako odpoveď a ty už nebudeš musieť klásť žiadne otázky. Ja som ty a ty si ja. Dám ti to, po čom tak túžiš. Obraz nepriateľa, ktorý môže za tvoju chudobu, za tvoj žiaľ, za tvoje nenaplnené očakávania. Niečo však za moju budúcu prácu pre teba budem chcieť. Tvoj podpis - Tvoj hlas. Som pripravený pre teba, pre naše Spoločestvo Súhlasu. Pre naše lúky, háje, hory, pohoria, kostolíky, drevené domčeky, hlinené podlahy, pre naše zabúdanie, pre naše hrubé čiary za minulosťou. Veď koho už len zaujíma minulosť, keď tá už nie je..." "Katolícke" Slovensko si hľadá svojho "kňaza" a politika v jednej osobe. Hľadá kazateľa, ktorý dáva požadované. Trocha toho kľudu v "nehostinnom svete". Kazateľa, ktorý povie len to, čo "povedať má". Kazateľa, ktorý hrá hru na pravidlá. Kazateľa, ktorý miluje lži, lebo vie, že "lož lieči a dáva nádej". A lož je "dobrá" všade tam, kde ľudia netúžia po tvrdej pravde... "Katolícke" Slovensko je pripravené pre svojho kazateľa!
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?