Nech hodí kameňom, kto nemanipuluje

Autor: Martin Škopec Antal | 5.2.2014 o 7:00 | Karma článku: 8,04 | Prečítané:  564x

Jerzy Kosinski svojho času napísal: "Tomu, čo si pamätáme chýba ostrosť faktu. Aby sme ľahšie mohli ísť ďalej, vytvárame si malé fikcie, veľmi prefíkané a individuálne scenáre, ktoré vyjasňujú a utvárajú naše zážitky. Udalosť, ktorú si pamätáme, sa stane fikciou, štruktúrou vytvorenou na to, aby sa prispôsobila našim cieľom... keby tieto štruktúry neexistovali, umenie by bolo príliš osobné na to, aby ho umelec vytvoril, nehovoriac už o uchopení diela publikom. Aj film, najsledovanejší zo všetkých umení, sa strihá."

Kosinski v podstate píše o (NE)vedomej sebamanipulácii a manipulácii, ktorá je súčasťou našej každodennosti. Hlavne treba zdôrazniť, že procesov (NE)vedomej sebamanipulácie a manipulácie sa zúčastňuje každá bytosť, ktorá má predĺženú miechu. Nech hodí kameňom, kto nemanipuluje s vlastnou a cudzou myslou... Ešte začiatkom 20. storočia "vládlo" presvedčenie, že vo vesmíre existuje pravdepodobne iba jedna Galaxia (ako inak, tá naša). Stáročia pred tým "vládlo" presvedčenie, že Zem je stredom "všetkého". A ajhľa... Galaxii je ako zrniečok piesku na púšti a Zem nie je stredobodom záujmu "najvyššieho". Ľudia chcú veriť pravdám, ktoré sú im ako pravdy predkladané. Ak však "pravde" nastavíme zrkadlo, ukáže sa nám "kopia pravdy". Platí ono známe, že každá interpretácia reality je vlastne jej dezinterpretáciou, dokreslovanou našim záujmom mať realitu takú, akú ju mať chceme... Veď "aj film, najsledovanejší zo všetkých umení, sa strihá". Mozog človeka "má snahu" ušetriť čo najviac energie a preto si hľadá zjednodušené vysvetlenia reality. Jednoducho a jasne "chce" fungovať pod menšou záťažou. Znamená to, že okoliu sa prospôsobuje prostredníctvom Efektu prvého dojmu. Doplnenú verziu tej prvej (druhé započuté - druhé videné) už mozog príliš neregistruje. Pri "druhom zábere" mozog človeka akoby odchádzal. To je jeden z dôvodov, prečo väčšina ľudí venuje pozornosť bulvarizovanej realite (efekt prvého dojmu - povrchné, rýchle spracovanie informácie). Konzumenti informácii sa vo svojej väčšine nevenujú kontinuálnemu vnímaniu. Takpovediac im chýba reflex orientácie v informáciami prehustenom a premedializovanom priestore. Dôsledkom často je, že v dutine lebečnej je hraná hra na jedinú možnú pravdu. Sebamanipulácia a manipulácia s ľudskou myslou nie je hitom súčasnosti, ako nás o tom nejeden "expert" na dnešnú "zlú dobu" permanentne upozorňuje. Oba prvky sú staré, ako ľudstvo samo. Mimochodom... obec vedecká vie dobre, že proces určitej manipulácie s okolím sa odohráva aj v ríši bakteriálnej, či zvieracej. Moc presvedčovania má pod kontrolou ten, kto ovláda "servírovanie", selektovanie, stupňovanie a fázovanie tém. Manipulátor - perofesionál ráta s tým, že človek zvyčajne sústreďuje pozornosť iba na jeden bod. "Ostatné" mentálne videnie je zneostrené. Manipulátor - profesionál rozohráva hry pohybov (niečo podobné realizuje fotbalista počas zápasu, keď sem-tam protihráča klame telom). Ak manipulátor - profesionál ovláda prostredie v ktorom sa pohybuje a pozná pozadie (mentálne prostredie - slabé stránky publika) tak má vyhraté. Pokojne a bez zábran môže "predávať" svoje "produkty". Toľko o politike... Tej privátnej, lokálnej aj najvyššej...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?