Slovenský antiamerikanizmus je mixom mindrákov, nedorozumení a nepochopenia

Autor: Martin Škopec Antal | 19.5.2014 o 9:42 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  1007x

Slovenský antiamerikanizmus je mixom mindrákov, nedorozumení a nepochopenia. Tento mix je obalený rečami o všadeprítomnej ruke amerického imperializmu, o gauneroch, ktorí sa naháňajú za dolárom, matériou. A ďalej... vraj "Spojené štáty existujú iba krátko, tak čo sa nadrapujú a poučujú iné národy, keď tie preukazujú svoju životaschopnosť celé stáročia, ba dokonca tisícročia". Mimochodom... kedy vznikla Slovenská republika a kedy Spojené štáty? SR určite nevznikla v roku 1776...

Slovenskí američanobijci pri poháriku vína radi deklarujú vzťah k svojmu národu, poukazujú na jeho starobylosť, či dokonca stáročia trvajúci boj národa za samostatnosť... štátnosť... sebaurčenie. Pred stáročiami však slovo národ nerezonovalo. Väčšina obyvateľov tohoto v minulosti málo osídleného územia na "nejaké" národné zjednocovanie v mene založenia štátu ani len nepomyslela. Niekdajšia "politika" sa zameriavala na malé, lokálne boje o teritóriá. Vnímanie identity malo úzko privátny charakter. Slová a slovné spojenia boli vmedzerované do úplne iného obsahového celku, ako ich chápeme dnes, na čo kaviarenskí národovci radi zabúdajú. Pred stáročiami boli ľudské túžby úmerné možnostiam, ktoré poskytovala neveľká komunita, odrezaná od iných komunít. A naviac... nejestvovali masmédiá, takže nebolo možné agitovať za myšlienky, ktoré by boli cestou k "boju za národ, štátnosť". 

Američanobijci si zrejme tiež iba málo uvedomujú, že keď nadávajú na USA, tak v podstate kritizujú časť tej populácie, ktorá pôvodne pochádza (pochádzala) zo stredoeurópskeho priestoru, a teda aj z územia dnešného Slovenska. Mnoho Slovákov sa v USA uchytilo a urobili slušnú karériu.

Téma peňazí a matérie tiež stojí za povšimnutie.  Vraj Američanom sa sypú doláriky, a to na úkor okolitého sveta. V debatách je samozrejme (len tak mimochodom) spomenutý Žid, ktorého bratia a sestry "zaplienili" Spojené štáty. Za každou "habaďúrou predsa musia byť Židia..."

Ešteže Slovákom nikdy nešlo o peniaze a matériu, ale iba o duchovné hodnoty. Len keby toť susedovi už konečne zdochla tá povestná koza a keby ho (prípadne) trafil šľak. "Pokoj a bratská láska nech je medzi nami".

Antiamerikanisti taktiež často upozorňujú, že v USA je vlastne diktatúra - "americká demokracia". Jej tóny údajne ani Slovákom nedovoľujú žiť slobodne, podobne tak väčšine sveta. Ešteže väčšinová verejná mienka SR voľne a verejne kritizuje "americkú demokraciu". Ktovie, čo sa práve v tomto momente odohráva s kritikmi ruskej "demoracie" v Rusku...? Žeby dovolenka na Sibíri zdarma? 

Slovenskí američanobijci miešajú hrušky, jablká, slivky a pracie prášky dohroamady a na historické kontexty kašlú. Veď načo sú "nejaké" historické kontexty, keď na dne pohárika je schovaná tá naša (najobjektívnejšia) pravda... Kolektív spriaznených duší používa v debatách automatizované slovné ťahy, ktoré v konečnom dôsledku odznejú podobne, ako ospevovanie komunistov. Pre takého "debatkluby" je dôležité ukazovanie si komunitnej spriaznenosti a zosúlaďovanie sa vo forme. 

Problém slovenského antiamerikanizmu nespočíva v jeho existencii, ale vo fakte, že je takmer všadeprítomný, a to dlhodobo. Nevegetuje na okraji spoločenskej diskusie. Túto skutočnosť si dobre uvedomujú tie záujmové skupiny, ktoré ovplyvňujú krvný obeh masmédií a politiky.

A samozrejme ide taktiež o záujmové skupiny, ktoré sa v súčasnosti snažia nahrávať ruskej zahraničnej politike...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?