Projekty na "výrobu" nového, dokonalého človeka skončili fiaskom - Človek nie je stroj

Autor: Martin Škopec Antal | 29.7.2014 o 17:35 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  582x

Všetky historické projekty na "výrobu" nového, dokonalého človeka, ktorý žije "pre radosť z práce a pre lásku k vlasti" sa skončili fiaskom. Najmä totalitné režimy (komunistický a nacistický) sa snažili o vytvorenie systému podobného továrni: Čo človek, to súčiastka v prerfektnej mašine. Továreň na výrobu bytostí-robotov bola zničená ľudskou prirodzenosťou a chuťou Ega odlišovať sa od "stáda". Keďže človek je súčasťou živočíšnej ríše, tak nemôže byť permanentne čestný, slušný a pravdovravný. Obranný mechanizmus ega by spáchal samovraždu, ak by človeka v tej-ktorej sociálnej skupine zbavoval možnosti nasadzovať si masku. Takmer zúfalé volanie nemalej časti verejnosti po slušnosti a čestnosti je volaním po úplnom obnažení mysle. Chcete, aby napríklad vláda povedala pravdivo všetko od A do Z? Dobre, ale pripravte sa na to, že nejeden konzument obnaženej informácie začne kolabovať už po desiatej vete....    

Kto chce mať dokonalú vládu a parlament plný čestnosti, bezúhonnosti a pravdovravnosti, ten nech sa začne zbavovať presvedčenia, že spoločnosť "šlape" podobne, ako povedzme stroj. Stroj nemá osobný záujem (plus rôzne dilemy) a preto funguje na "povel". Pokaziť sa síce môže, ale jeho ďalší chod rieši mechanik. Človek nie je stroj a preto existuje na základe najosobnejšieho záujmu, záujmu rodinného, či záujmovej skupiny, ktorú reprezentuje. Tam sa začína a končí jeho politika. Na takúto politiku nemusí byť občan politikom (súčasťou vysokej politiky). 

Nech sa však ktokoľvek z nás dostane "tam hore", tak po určitom čase začne formovať svoje postoje úmerne spomenutému najosobnejšiemu záujmu, pretavenému do záujmu záujmovej skupiny. Je to záujmová skupina, ktorá generuje spôsoby, ciele.

Slovné spojenie záujmová skupina nemusí nutne predstavovať niečo negatívne. Záujmom môže byť aj "viac zelene v mestách". To však nebude zdarma, takže treba hľadať "nové riešenia" a "spojenectvá". V danej súvislosti je potrebné počítať aj so zle nastavenou príčinou, množstvom nezamýšľaných dôsledkov, čo často vedie ku kauzám, ktoré znepokojujú verejnú mienku. A verejná mienka už vie, ako naložiť s kauzou. Nadáva  na nečestnosť politikov, ktorí "sa obohacujú na úkor národa".

Kauzy a "nedorozumenia" sú dôsledkom prirodzenej túžby človeka presadzovať svoj najosobnejší záujem. Fakt, že sa tak často deje na úkor iného človeka a (záujmovej) skupiny je bolestný, nie však pre tvorcu bolesti. Ten sa obyčajne odvoláva na to, že "konal podľa svojo najlepšieho vedomia a svedomia".

Vo svojej podstate mal a má pravdu. Svedomie je súčasťou vedomia, ktoré si vždy šikovne zdôvodní, prečo sa nedalo konať inak...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

KOMENTÁRE

Porážkou Islamského štátu teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci prehrávajú a vracajú sa do svojich domov v Európe.


Už ste čítali?