(Ne)normalizácia začala už po 21. auguste 1968

Autor: Martin Škopec Antal | 21.8.2014 o 8:35 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  613x

(Ne)normalizácia v ČSSR nebola započatá po 17. apríli 1969, keď sa Generálnym tajomníkom KSČ stal Gustáv Husák, ale už po 21. auguste 1968, kedy vojská Varšavskej zmluvy vstúpili do neposlušnej kolónie Veľkého brata. Koncom augusta podpísalo v Moskve roztrasené vedenie KSČ tzv. Moskovský protokol a bolo vymaľované... Svetovládne ambície Ruska tak už neboli narušované "nejakou" demokratizáciou a snahou nemalej časti obyvateľstva ČSSR o zaradenie sa ku krajinám, ktoré nepovažujú násilie za Alfu a Omegu svojej politickej a kultúrnej existencie.

Moskovské psychické zrútenie sa vedenia KSČ bolo predzvesťou zrútenia sa spoločenského. Už na jeseň 68 začala časť KSČ verejnosti podsúvať teórie o tom, že politické úmysly z januára 1968 boli síce dobré, ale postupne vraj prevládal kariérizmus a "nehanebné" odkláňanie sa od politiky ZSSR, zameranej na "ochranu ľudu a istôt pracujúceho človeka". Husákovci prechádzali k slovníku o "pravicovej skupine v KSČ", ktorá sa "chcela vrátiť k pomerom kapitalistického spoločenského systému". 

Masmediálne prostredie sa čoskoro vrátilo k rétorike ortodoxného, komunistického spôsobu komunikácie s verejnosťou. Od apríla 1969 začali byť opäť nepriateľom čislo jeden USA a "neonacistické skupiny" v Nemeckej spolkovej republike. Prispôsobovanie sa novinárskej obce staronovému slovníku nebolo až tak zložité, keďže táto bola zamestnancom štátu - stranovlády. Už od roku 1948 boli masmédiá propagandistickým plagátom KSČ. Väčšina novinárov začala od jesene 68 znovu uplatňovať princíp zamestnaneckého pudu sebazáchovy. V totalitnom režime je totiž žurnalista prisatý k prsníku strany. Strana nie je závislá od mienky novinára, keďže ona sa nezúčastňuje (nezúčastňovala) aspon relatívne slobodných volieb. V podmienkach vlády jednej strany nebolo možné kopať za iné strany, keďže tie boli zakázané.

Alexander Dubček sa po "odchode" z postu Generálneho tajomníka KSČ stal predsedom "Národného zhromaždenia" poslancov, ktorí už na jeseň 1968 oficiálne odsúhlasili prítomnosť vojsk Varšavskej zmluvy v ČSSR, čím potvrdili súhlas "zástupcov ľudu" s okupáciou. Saša ešte stihol podpísať tzv. Obuškový zákon, ktorý bol následne použitý na telách demonštrantov počas pripomenutia si prvého výročia invázie (21. august 1969). Demonštranti sa tak mohli presvedčiť o Dubčekovej "ľudskosti". V roku 1970 sa na krátko stal veľvyslancom v Turecku. KSČ ho tam odpratala, aby ho po pol roku odoslala do lesov a hájov Slovenska.

Dubček "odchádzal" postupne a hlavne nedôstojne. Z hrdinu roku 1968 sa razom stal uplakaný zbabelec, pre ktorého je dôležitá akákoľvek funkcia vo vysokej, alebo hoc aj malej politike. Nemožno sa čudovať, že obyvateľstvo sa dostávalo do stavu absolútnej apatie, ktorá bola cestou ku kolaborácii takmer každého dospelého jedinca s okupačnou mocou.

Husákovská normalizačná katedrála "nového spoločenského zriadenia" bola klietkou. Z klietky sa dá len utiecť, alebo v nej zotrvať a prispôsobovať sa diktátorskej povahe jedincov, ktorí sa držia hesla: Po nás potopa.

Dodnes je v SR veľa ľudí, ktorí na (Ne)normalizáciu spomínajú v dobrom. Nejde iba o ex-členov A kategórie KSČ (vyššie poschodia strany), ale aj B-kategórie ("vstupovali sme do strany, lebo sme chceli dobre našim deťom, rodinám a chceli sme niečo zmeniť"). A potom je tu časť obyvateľstva, ktorá v KSČ nebola, no rada spomína na "dobu istôt". 

Práve táto skupina je presvedčená, že demokracia je vírus podobný Ebole. Hľadajú lekára, ktorý ich tej "choroby" začne zbavovať...

Už ho našli!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?