Závislá nezávislosť nezávislého kandidáta - Nezávislosť neexistuje

Autor: Martin Škopec Antal | 22.9.2014 o 8:02 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  970x

Deklarovanie nezávislosti tzv. nezávislého kandidáta (ktorý chce uspieť vo voľbách) má vyvolávať dojem, že kandidát funguje akosi sám o sebe, že za sebou nemá žiadnu - podozrivú - finančnú skupinu, alebo politickú stranu. Deklarovanie tzv. nezávislosti je módnym trendom podobne, ako tvrdenie, že je možné presadzovať nadstraníckosť, alebo nepolitickosť pri výkone politickej funkcie. Tak ako neexistuje nepolitická politika, tak nemôže existovať ani nezávislosť v politike, či už v lokálnej, alebo vysokej.  

Každá osoba je na niekom, alebo niečom závislá, pretože závislosť je pupočnou šnúrou medziľudskej komunikácie, to jest komunikácie na úrovni sociálnej. Ľudia poznajú ľudí, vzájomne sa potrebujú. Nie len pre potreby bežného pokecu, ale taktiež pre potreby uzatvárania dohôd, zmlúv, pre potreby každodenného prežitia. V danom prípade je možné skonštatovať, že nezávislosť môže existovať iba tam, kde chce niekto spáchať sociálnu samovraždu. Skutočná nezávislosť by znamenala definitívne osamotenie, odpojenie sa od zdroja. Uvedené platí tak pre politiku vysokú, ako aj život v politike privátnej. 

Mechanické používanie slova nezávislosť spôsobuje naše znecitlivenie na zmysel tohoto slova. Podobne tak sme prestali vnímať zmysel slov o nadstraníckosti, nestraníckosti, apolitickosti. Ak chceme používať určité slová iba preto, aby sme mali "všetko jasné a zrozumiteľné", tak si rovno povedzme, že v konečnom dôsledku je dôležitejšia forma, ako obsah.

A tiež treba povedať, že neexistuje nezávislá hudba, nezávislý film, nezávislé výtvarné umenie a nezávislé občianske združenia. Slovo nezávislosť je len značka, ktorá má v konzumentoch umenia, politiky a celkového diania vyvolávať pocit, že "nezávislý" subjekt (alebo osoba) konajú mimo rámca pôsobenia hlavného prúdu. Hlavný prúd a prúd vedľajší sú totiž (často nevidené) spojené nádoby, či sa nám to páči, alebo nie.

Vesmír by sa rozpadol, ak by jednotlivé objekty v ňom existovali nezávisle jeden od druhého. 

Vesmír sa aj vďaka vzájomnej závislosti objektov v ňom (a zrejme aj mimo neho) rozpína podobne, ako nami často neregistrovaná závislosť jedného človeka od druhého, jednej komunity od druhej. 

Nezávislosť koréhokoľvek kandidáta sa teda začína a končí pri jeho prirodzenej, ľudskej podstate.

Kto nechce podliehať klamom a ilúziám, mal by rozmieňať slová na drobné...

 

 

 

 

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?