Kreativita je aktom vzdoru - Kde niet kreativity, tam je veľa stádovitosti

Autor: Martin Škopec Antal | 31.10.2014 o 8:30 | (upravené 31.10.2014 o 16:01) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  547x

Kreativita je aktom vzdoru. Kde niet kreativity, tam je veľa napodobňovania a slovného klišé, ktoré má jeho nositeľov utvrdzovať v presvedčení, že odlievacia názorová forma je lepšia, ako novátorstvo a originalita. Kaviarensko-vidiecka rétorika politicko-spoločensko-kultúrneho prostredia v SR je tak neoriginálna a šedivá, že prípadné mimozemské bytosti by po kátkej návšteve Podtatranska mohli nadobudnúť dojem, že táto krajina je továrňou na odlievanie ľudí z jednej odlievacej formy. Čo človek, to kópia. Už sa naozaj takmer nikomu nechce vzdorovať? 

Je prirodzené, že v debatách ľudia občas cítia potrebu pritakávať a potvrdzovať tak svoju oddanosť komunite, ktorej sú, alebo chcú byť členmi. Aj zvieratá majú svoj komunikačný rituál. Opice "vnárajú" svoje prstíky do srsti členov kmeňa, no viac ako o hľadanie "chrobáčikov" tam ide o zbližovanie sa prostredníctvom kolektívneho ritualizovania sa. Nejde o čistotu srsti, ale o komunikačné posolstvá - napodobňovanie.

Ak je v ľudskej komunite na mieste prvom snaha o permanentné ritualizovanie sa a potvrdzovanie svojej účasti v nej za každú cenu, tak "niečo" nie je v poriadku. Jedinec má buď aboslútny nedostatok sebavedomia, alebo je až chronicky presvedčený, že ON ako individualita nič nezmôže a preto je lepšie prispôsobovať svoje sebadeklarovanie sa rétorike kmeňa (spoločenskej komunite). 

Platí ono známe, že ak realizujeme niečo, čo je väčšinou ľudí voľne a ochotne prijímané, tak robíme čosi, čo nie je príliš kreatívne.

Slovenské spoločenské prostredie je nekreatívne a teda ponuré, napodobňujúce, hľadajúce "riešenia" v kolektívnom automatizovaní sa. 

Najviditeľnejšie je to v politickom prostredí, ktorého predstavitelia sa vzájomne deklaratívne napodobňujú: "Chceme pracovať pre ľudí. Konáme podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Ide najmä o bežného, obyčajného človeka. Základnou jednotkou spoločnosti je rodina. Musíme sa zjednocovať na báze hodnôt. Vráťme sa k hodnotám, ktoré uznávali naši predkovia. Ak sa zjednotíme, tak nastane posun v riešení nahromadených problémov. Dôležitá je ľudskosť v politike a v živote." A tak ďalej a tak dookola až do úplneho vypnutia mozgu. 

Nepolitické spoločenské prostredie za prostredím politickým nijako nezaostáva: "Sme pracovití, dobrosrdeční. Som hrdý (hrdá) na to, že som Slovák (Slovenka). Kapitalizmus neberie ohľad na jednoduchého - pracujúceho človeka. Ak by sa zmenil systém a zákony, tak ľudia by boli k sebe lepší. Buďme k sebe dobrí a všetko bude dobré. Usmievajme sa a naše srdcia sa otvoria. Pokoj a bratská láska nech je medzi nami". Ach to hrabanie sa v srsti... 

V súčasnosti sa veľa (a kriticky) reční o tom, že do popredia sa až príliš pretláča EGO, individualizmus. Aj kňazi v kostoloch o tom "točia". Možno by sa mali zamyslieť nad tým, ku komuže sa to modlia. K Ježišovi. K individualite, ktorá sa pre svoju kreatívnosť nechala ukrižovať. Kristus je ukážkou toho správneho, autentického vzdoru voči tuposti. ON nezomrel za nás, ale za svoje EGO, za svoje presvedčenie.

ISTOTA JE AKTOM VIERY

V istotách je však iba málo kreatívnosti

Nemali by sme sa preto permanentne odovzdávať názoru, že je lepšie prispôsobovať sa a hovoriť iba to, čo sa od nás žiada.

Už nežijeme v malej osade na okraji lesa niekde v 18. storočí, kde za kreatívnosť hrozilo vyhostenie do lesov a hájov.

Práve individualizmus a ľudská kreativita nám umožňuje vlastniť technické prostredky, prostredníctvom ktorých často rozširujeme táraniny o "zlom" EGU a "zlom" individualizme. 

A ešte drísty o "zlej, dekadentnej" dobe, ktorá je vraj peklom na povrchu zemskom.

 

 

     

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?