Spoločenské prostredie generuje politickú scénu - Voľby v roku 2016 nič nové neprinesú

Autor: Martin Škopec Antal | 6.12.2014 o 17:45 | (upravené 7.12.2014 o 7:58) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1034x

Spoločenské prostredie generuje politickú scénu. Ak sa niekto domnieva, že politická scéna je odrazom akejsi mimogalaktickej manipulácie, tak je na omyle. Žiadne nové nariadenie, či zákon, nemôžu zmeniť tvár politickej scény, či rovno politiky ako celku. Žiaden nový volebný zákon, ba ani zákon o politických stranách nezmení to, čo je nateraz nezmeniteľné už zo svojej podstaty. Ľudia volia to, čo považujú za svoje. Volia rovnakú kvnú skupinu, rovnaké spôsoby, rovnaké slovné spojenia a textové klišé. Odpustia tomu, kto je ich mentálna schránka. Voľby v roku 2016 nevygenerujú nič nové pod slovenskou oblohou.

Momentálne vznikajú nové politické strany iba podľa názvu. Ich predstavitelia vedia dobre, že zapôsobia iba a len staré postupy a už spomenuté slovné klišé. Opäť sa možeme dočítať o slušnosti v politike, o potrebe potlačenia korupcie, či o hľadaní tej hodnotovej orientácie, ktorá by ľudí zbližovala. Množstvo fráz o srdciach, ľudskosti, zbližovaní. Ako v kostole pri kázni. Ak sa chce stať "nová" politika novou, nemala by sa hrať na kňaza, či národného terapeuta. A rozhodne by "nové" politické strany nemali tárať, že chcú lepšie riadiť krajinu. V systéme parlamentnej demokracie sa riadi (a niekedy doriadi) občan často sám. Na riadenie nepotrebuje ústredný výbor nejakej politickej strany. Nie sme v KĽDR.

Problémom slovenskej politiky (a nie len tej "novej") je tiež to, že sa neustále potrebuje profilovať na rečiach o pomáhaní ľuďom (niečo na spôsob prezidenta Kisku). Ak chce byť politická strana charitatívnou organizáciou, nech sa zmení na občianske združenie, ale nech sa nepchá do politiky. Politika nemá byť o charite, ale sem-tam aj o tvrdosti a silnom žalúdku.

Politika znamená taktizovanie. Politika je taktiež o prihrávaní skupinám, ktoré majú svoje prirodzené záujmy. Ako inak? Veď aj človek ako jedinec je o záujmoch a občas aj o podrazoch. Sme súčasťou živočíšnej ríše. A tá sa nemazná. Si proti, tak nebudeš kámoš. Politika nie je ani špinavá, ba ani čistá. Je (a má byť) chladne vypočítavá, aby dokázala samú seba udržať v kresle moci. Toto konštatovanie nie je nemorálne. Je o pohľade na ľudskú prirodzenosť. 

Slovenská politická scéna nemá politikov profesionálov. Má politikov kazateľov, ktorí moralizujú, keď sa dostanú pred kamery a mikrofóny. Niet sa čo čudovať. Niet z čoho variť. Kvalitu sme nachali zničiť, alebo sme ju hnali kade ľahšie. 

A čo známe "štandardné" politické strany? KHD vyhorelo. SDKÚ vlastne neexistuje. Matovič predstiera, že je duševne vyrovnaný. Smer - SD nachádza stále nové vyvrcholenia svojho politicko-mentálneho suterénu. O SaS škoda hovoriť a ostatné "sa" veselo preskupuje.

Ak však zmeníme slovník a prestaneme nad sebou nariekať, možno sa dočkáme skutočne nevidieckej (neperiférnej) strany, ktorá bude otvorene hovoriť o tom, že hrá za seba a svojich voličov. Nebude sa priblblo odvolávať na ľud a akúsi všeobecnú politiku hodnôt, či politiku abstraktného zjednocovania. Mala by otvorene povedať, že kope za tie svoje názory, ciele a svoju skupinu.

Taká strana by sa nemala hrať na stranu spasiteľskú, s ambíciou predpovedať počasie na sto rokov dopredu.

Latka politickej kvality je položená tak nízko, že v budúcnosti sa dá už iba preskočiť!

V roku 2016 sa však veľkého skoku ešte nedočkáme...

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?