Prezident Kiska nemôže byť horší, ako Gašparovič, lebo horší sa už byť nedá

Autor: Martin Škopec Antal | 3.1.2015 o 6:50 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2525x

Mnoho publicistov a blogerov ospevuje novoročný prejav prezidenta SR, akoby išlo o vrchol kvality rečníckeho žonglovania. Prezident Kiska však nemôže byť horší, ako napríklad ex-prezident Gašparovič (alebo Schuster) lebo horší sa už byť nedá. Uvedené platí tak pre úroveň prejavov a rečnenia, ako aj pre úroveň chápania a vnímania spôsobov jednania (nie iba toho politického). Kiska sa nám zdá super, pretože Gašparovič bol ľudsko-politickou bytosťou pochádzajúcou z morálneho prostredia, do ktorého chodia priatelia cečkového filmového "umenia". Porovnávať sa však dá čokoľvek. Aj chrípka je lepšia, ako rakovina, či ebola. To nie je pokus o urážanie, ale strohé konštatovanie faktu.  

Počas vlády Vladimíra Mečiara (a prezidentovania Ivana Gašparoviča) bola latka kvality v prostredí politickom nastavená tak nizúčko, že dnes sa dá iba preskakovať. Isté porovnanie je možné smerom k minulosti: Po Novotnom prišiel Dubček a "svet" sa hneď krajším zdal. Dubček začal byť väčšinovou spoločnosťou považovaný takmer za poloboha. Niet sa čo čudovať. Keď niekoho neustále otĺkate a potom mu dáte zopár obkladov na rany, tak Vás začne mať rád (aspon dočasne). Novotný a Dubček však boli zástupcovia komunistického režimu (diktatúra), takže porovnanie s dneškom je len také omočenie nôh v jazierku porovnaní.

Slovensko sa osobnosti typu Václava Havla tak skoro nedočká. Keby sa aj zázrakom dočkalo, tak väčšina populácie by takúto osobnosť začala čoskoro nenávidieť, pretože by jej nerozumela. A Kiska nie je Havel ani náhodou. Vo voľbách okrem iného uspel aj preto, lebo volieb prezidenta sa zúčastňoval Róber Fico, ktorý má vrchol popularity za sebou. Kiska uspel, lebo používal slovník kňaza v kostole: "Otvorme sa láske a spravodlivosti, otvorme svoje srdcia a pomáhajme blížnemu svojmu" (Slováci mali vždy bližšie k slovám kňaza, ako ku slovám filozofa).

Kiskov novoročný prejav je z hľadiska obsahového v poriadku. Ako prezident povedal to, čo povedať mal (Ukrajina). Povedal tiež to, čo sa od neho očakávalo (povzbudzovanie). Nepovedal však nič nové, nič mimogalaktické. To ale nie je až tak podstatné. Hlavne, že novoročný prejav neprednášal Fico a to "sa" oceňuje.

Rok 2015 bude pre prezidenta Kisku chôdzou po tenkom ľade. V roku 2016 nás čakajú parlamentné voľby a každá strana politicko-spoločensko-názorového "konfliktu" bude pozorne sledovať (a už sleduje) koho a kam pán prezident mediálne "posunie".

Prezident by mlčať nemal a nemôže. Možno by však mal v budúcnosti viac povedať, ako hovoriť...

Nie každému slová kňaza stačia

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?