Ľudové hlasovanie spoločnosť nepolarizuje - Polarizácia je permanentná a prirodzená

Autor: Martin Škopec Antal | 20.1.2015 o 19:02 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  898x

Polarizáciu spoločnosti nespôsobuje ľudové hlasovanie, ani cirkev, ani politické strany, prezident, sexuálna orientácia, či občasná prítomnosť mandelinky zemiakovej na našich poliach. Polarizácia spoločnosti je permanentná, prirodzená a všadeprítomná. Je ju možné krátkodobo posilňovať, alebo oslabovať. Odstrániť sa nedá. Odstrániť ju nevedeli a nevedia ani diktatúry. Spoločenskému prostrediu polarizácia neškodí. Rečnenie o potrebe odstraňovania polarizácie používajú ľudia, ktorí zrejme neuznávajú fyzikálne zákonitosti, alebo ľudia, ktorí sa chcú zapáčiť "davu" vytváraním iluzórneho sveta "národnej jednoty".

Reči o potrebe zjednotenia spoločnosti sú zavádzajúce

Reči o potrebe zjednotenia spoločnosti na báze jednotného chápania hodnôt sú taktiež zavádzajúce. Väčšinou ich rozširujú rovnaké krvné skupiny, ktoré deklarujú potrebu odstraňovania polarizácie spoločnosti.

Často ani rodina nie je jednotná, nieto ešte spoločnosť ako celok

Ľudia sa vedia masovo zjednocovať krátkodobo, ak na to majú dôvod. Často ani rodina nie je jednotná, nieto ešte spoločnosť ako celok. Zhromaždiť väčší počet jedincov za účelom zjednotenia sa (bez ohľadu na ich pohlavie, národnosť a vieru) je možné iba v prípade, ak sa "masa" cíti byť ohrozovaná, alebo ak prežíva skupinové, radostné vyladenie. Takéto udalosti sú však ojedinelé. Ak k nim občas aj dochádza, tak čoskoro nastáva akési ochrnutie emočného nastavenia. Toto "ochrnutie" je normálne, pretože každá masová emócia je vychladnuteľná, podobne ako emócia osobná. Nie je možné byť dlhodobo (rovnako) zamilovaný, alebo stále rovnako naštvaný. Aj v náladách existuje polarizácia a (ne)vyváženosť. 

Škodlivé reči o škodlivosti polarizácie

Slovenské volanie po potrebe odstraňovania polarizácie v spoločnosti je viditeľné vždy, keď absentuje schopnosť chápať prirodzené medziľudské napätia a napätia medzi skupinami obyvateľstva. Masmediálne sú potom ľuďom vymývané mozgy tvrdením, že polarizácia je škodlivá. V skutočnosti sú však škodlivé reči o škodlivosti polarizácie.  

     
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?