Pluralita nemá v kostoloch čo robiť! Avšak ani propaganda!

Autor: Martin Škopec Antal | 22.1.2015 o 8:02 | (upravené 22.1.2015 o 15:54) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1240x

Pluralita nemá v kostoloch čo robiť! Avšak ani propaganda, ak sa na slovo propaganda pozeráme z hľadiska propagovania myšlienok, ktoré patria skôr do textového inventára politického subjektu. Súčasné vyvolávanie nedorozumení (v širokom spektre spoločenského organizmu) spočíva aj v tom, že sa snažíme určité označenia a pomenovania natláčať tam, kam nepatria. Je na veľkom omyle ten, kto sa domnieva, že cirkev by mala byť slobodomyselnejšia, ba dokonca pluralitná, liberálna. Je konzervatívna a takou by mala zostať. Nemôže sa predsa pretransformovať na slobodomyseľné diskusné štúdio, lebo také niečo by znamenalo jej koniec!

Guľatosť Zeme je realitou

Nemožno predsa očakávať, že katolícka cirkev začne ospevovať používanie prezervatívu, umelé prerušenie tehotenstva, alebo homosexuálov. Už fakt, že jej "najvrchnejšie poschodia" pripustili myšlienku rozpínajúceho sa vesmíru a existencie galaxii mimo tej "našej" je ukážkou ústupkov od pôvodného pohľadu na časopriestor. Katolícka cirkev pochopila, že so starou rétorikou neuspeje. Guľatosť Zeme je realitou.  

Kňaz je zamestnancom

Tiež treba pripomenúť, že kňaz je zamestnancom. Verejne realizuje textové zadania, ktoré spadajú do náplne jeho práce (odovzdávanie posolstiev, zabezpečovanie dôkladného realizovania rituálov). Rozhodne by však nemal byť ideovou slúžkou niekoho, kto vieru v Boha vníma ako nástroj na šplhanie do politického neba.

Individualista Ježiš

Cirkev uznáva individualistu Ježiša, ale neuznáva individualizmus, čo je tiež pochopiteľné. Individualizmus znamená konštruovanie si svojej egostavby (egoprojektu) bez inštrukcii "z horného poschodia". Cirkev v chráme božom nepotrebuje ľudí, ktorí uvažujú "bezbreho" slobodomyseľne. Náboženské inštitúcie  nepotrebujú individualistov, ale tvárnu skupinu. Tá sa pravidelne synchronizuje v procesoch rituálno-mentálneho sebazabezpečovania sa (človek potrebuje niečomu veriť, aby sa nerozpadol ešte pred tým, ako sa rozpadne). 

Referendová hystéria

Referendová hystéria sa čoskoro skončí a s ňou ochabnú aj nepríjemné, ale prirodzené diskusno-mediálne súboje ľudí, ktorí uvažujú vysoko teritoriálne (teritoriálne v zmysle uzatvárania sa v modeloch svojho (ne)myslenia).

Poreferendová sebareflexia

Je v celku možné, že následne bude vykonaná (aspon čiastočná) sebareflexia "bojovníkov" a bojovníkov. V nejednom prípade sa totiž domnievajú, že existuje jediná objektívna pravda, zavesená nad postelou v obývačke ich vnútorného sveta.  A často platí to, čo sa občas hovorieva o ženách: Nevedia čo chcú, ale nedajú pokoj, kým to nedosiahnu.

 

   

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?