Ako na slovenského voliča? Oblbuj blížneho svojho ako (občas) seba samého

Autor: Martin Škopec Antal | 19.8.2015 o 9:30 | (upravené 19.8.2015 o 12:43) Karma článku: 7,00 | Prečítané:  1121x

"Katolícke" Slovensko je pred voľbami. Ako na slovenského väčšinového voliča? Oblbuj blížneho svojho ako (občas) seba samého. Kto sa chce dostať do takzvanej vysokej slovenskej politiky vie, že najschodnejšou cestou je používanie 

trikov, ktoré zaberajú napriek svojej priehľadnosti. Dôležité je používanie slovného klišé a spojení, ktoré poznáme z kázní v kostoloch. Väčšinový slovenský volič je v podstate fundamentalista. Je to človek, ktorý skôr, ako preskúma nejaký fakt, zváži, či je prijateľný pre jeho vierovyznanie. Chce odmenu za svoju "bohabojnosť", chce rituálne tance. Deti chcú bonbóny, väčšinový slovenský volič chce "istoty".

                                                            Sme tu pre ľudí

Ak chce politická strana (kandidát) uspieť, "musí" neustále tvrdiť, že je tu pre ľudí. Nie pre veveričky, tulene, či mačky, ale pre ľudí. Najlepšie pre "ľudí práce", ktorí "robotujú od rána do večera". Aj Andrej Kiska uspel s rétorikou o pracovnom nasadení pre ľudí. Zabralo!

                                                           Návrat k hodnotám 

Otrepaná pesnička o návrate k hodnotám taktiež zaberá. Opäť človek, rodina, rodinná súdržnosť, korene, kresťanská morálka. Vraj v minulosti boli dvere na chalúpkach pootvárané pre pocestného, dnes dvere zabuchnuté, okná zamrežované. "Buďme k sebe dobrí a všetko bude dobré... ako naši predkovia, tak aj my... nie zlo, ale dobro... svet bez vojen". Božia prostota, kostolnícke reči pre publikum, ktoré sa domnieva, že všetko navôkol "vzniklo" za sedem dní.

                                                           Čestnosť v politike

 Objednávka na "čestnosť v politike" je permanentná. Kandidáti si to uvedoujú a podľa toho drístajú. "Do politiky musia prísť konečne čestní ľudia". Ako inak, je to práve kandidát XY, ktorý je čestný, neklamal, neklame, nepozná hádky a hľadá "konštruktívne riešenie nahromadených problémov spoločnosti". Asi aj svoj prvý pohlavný styk prekonzultoval najprv s kňazom ("odborníkom" na sex). Zázračné dieťa zázračného stvoriteľa. 

                                                        Nech rozhodujú referendá

Nesmierne populárne sú reči o referendách. "Tam kde politik nevie, alebo nechce, nech rozhodne bežný človek v referende". Takže poslanec berie tisíce eur mesačne za to, aby v konečnom dôsledku rozhodovala poľnohospodárka tetka Hanulová zo Šúchavej. Veď je odboníčka na právne otázky, tak čo už...

                                                        Už 26 rokov sa iba kradne

 

Už 26 rokov sa iba kradne. Táto téma je zrejme najpopulárnejšia. Peniaze, majetky, matéria, takzvaný spoločný majetok a jeho rozkrádanie, prahistorické kmeňové majetkové pudy,  pseudomoralizovanie, statky - zmätky a .... smútok za socializmom "v ktorom sme sa mali všetci rovnako dobre". Kandidát XY si však uvedomuje, že k niekdajšiemu režimu by sa nemal kriticky vyjadrovať, preto radšej trepe o ponovembrovej neprávosti. "Urobíme poriadok a hotovo...". MatovičLand...   

                                                            Opice v politike  

Záverom slová klasika: "Slováci nemajú tradíciu politickej kultúry. Ich demokracii chýbajú zjemňujúce, neformálne pravidlá, ktoré môžu vzniknúť len dlhým, neprerušovaným vývojom a pôsobením času... Za daných okolností sa netreba čudovať, že slovenská politika dlhodobo pripomína pavilón opíc... Ak voliči túžia po opiciah v politike, tak niečo v krajine nie je v poriadku".                                                                  

 

                                                             

                                                           

                                                            

                             

                                                                                    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?