reklama

Za "morálny úpadok spoločnosti" vraj môže príliš veľa demokracie

Za morálny úpadok spoločnosti vraj môže príliš veľa demokracie. Kto mohol za príliš veľa totality, v ktorej (podľa nemalej časti populácie) bolo dobre? Prežívame dnes skutočne morálny úpadok celej spoločnosti? Na akej úrovni...?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

  Aké množstvo demokracie (nie)je škodlivé

Hovorieva sa, že čoho je príliš, toho je veľa. Údajne máme priveľa demokracie a málokto vraj chce uznávať stmelujúce morálne hodnoty. Lenže kto má byť posudzovateľom škodlivosti takého, alebo onakého množstva demokracie? Potrebujeme dennú dávku 20 ton, či 20 kilogramov demokracie? Bude nám snáď lepšie, ak obmedzíme právo občanov na slobodné zhromažďovanie? Alebo v mene akéhosi krajšieho života donútime spisovateľov a básnikov písať podľa šablóny predloženej "komisiou odborníkov"? Kto ju bude zostavovať? Ujo Šaňo a tetka Prieporná z Pampúchovej? Alebo snáď nejaký génius z úradu vlády?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Väčšinovosť nie je zárukou kvality

Ruka v ruke s nadávaním na "príliš veľa demokracie" ide frflanie na slobodomyseľného, kreatívneho človeka. Najmä takého, ktorý už nechce papagájovať frázy odpočuté od susedov v rodnej dedine. Kde je napísané, že názor tzv. väčšiny má byť (takpovediac) povinne akceptovaný? A keby aj napísané bolo, tak prečo ho akceptovať? Lebo ide o väčšinu? Je snáď väčšinovosť väčšinového názoru zárukou kvality? Nie je to skôr tak, že ľudia pričasto pritakávajú (takzvanému) väčšinovému názoru iba preto, lebo sa obávajú vylúčenia z komunity, spolku, partie? Je predsa ľahšie súhlasiť (a nebyť vylúčený) ako vzdorovať (a nezostať). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

  Morálny úpadok spoločnosti - populárne slovné klišé

Rečnenie o morálnom úpadku spoločnosti je populárne slovné klišé. Prešlo z kostolov a kaviarní do bežného slovníka občanov. Lenže o aké konkrétne upadanie ide? Od ktorého časového bodu? Napríklad od Novembra 1989? Alebo od 1.1. 1993? Či od dátumu istého únosu a vraždy? A čo roky 1939 až 1945? Prípadne roky 1948 až 1989? Pritakávanie komunistickému režimu bolo morálne, ale presadzovanie a deklarovanie osobnej slobody je nemorálne? Socialistické zháňanie nedostatkového tovaru bolo morálne, ale súčasné nedeľné nakupovanie vo veľkom obchodnom centre je nemorálne? Kto je zvrchovanou a jedine oprávnenou osobou na posudzovanie (ne)morálnosti gigantickej živej "továrne" pod názvom spoločnosť? Niekto hlboko čestný a morálny? Kto je ten niekto? Virtuálny Boh zo strany 32 v knižnej príručke pod názvom Nech žije svetový mier......?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

  Spoločnosť nemá jedno telo a jednu hlavu

Slovné spojenie celá spoločnosť je zavádzajúce. Nejde o jeden konzistentný organizmus s jednou ucelenou myšlienkou. Spoločnosť nemá jedno telo a jednu hlavu. Tá veľká určite nie. Fotbalové mužstvo má trénera s víziou efektívneho hrania v prospech porazenia súpera. Veľká spoločnosť trénera nemá a nepotrebuje, lebo veľká a rôznorodá spoločnosť nie je fotbalové mužstvo, či malá, prehľadná firma. A naviac: veľká spoločnosť (ako taká) na jednotný koncept akéhosi projektu "riadenia spoločnosti" kašle. Našťastie... 

Martin Škopec Antal

Martin Škopec Antal

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  371
  •  | 
  • Páči sa:  807x

Žijeme vo svete plnom rituálov, opakovania, napodobňovania a zdania často zbaveného kontaktu s realitou. Albert Einstein raz povedal: Kto chce byť členom ovčieho stáda, musí sa stať ovcou. Som človekom, ktorý chce uvedené meniť alebo sa o to aspoň Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu