Prečo nie som komunistom? Lebo mám rád ľudí

Autor: Martin Škopec Antal | 5.3.2016 o 8:30 | (upravené 5.3.2016 o 14:27) Karma článku: 11,42 | Prečítané:  621x

Prečo nie som komunistom? Lebo mám rád ľudí. Tento odkaz Karla Čapka je asi najlepším posolstvom pre každého, kto sa domnieva, že existuje zázračná komunita spasiteľov, schopná nastoliť systém systémov bez chudoby a zlej nálady...

Karel Čapek v článku Prečo nie som komunistom (v roku 1924) napísal: "Skutočná chudoba nie je inštitúcia, ale nešťastie. Môžete prevrátiť všetky systémy, nezabránite však tomu, aby človeka nestretávalo nešťastie, aby nebol chorý, netrpel hladom a zimou, nepotreboval pomocné ruky...nešťastie ukladá človeku úlohu morálnu a nie sociálnu". 

Podľa Čapka je najčudnejšia a najneľudskejšia na komunizme jeho pochmúrnosť. "Čím horšie, tým lepšie. Ak zrazí cyklista hluchú babku, je to dôkaz skazenosti dnešného systému... Tento import zúfalej pochmúrnosti sa volá výchova más k revolučnosti, alebo posilňovanie triedneho vedomia... Chudobnému, ktorý má tak málo, ešte berú jeho primitívnu radosť zo života". 

"Hovorte s komunizmom o funkcii sleziny a on Vám povie, že to je meštiacka veda. Podobne tak vraj existuje meštiacka poézia, romantizmus, meštiacka humanita a tak ďalej", dodáva Čapek. 

Článok Prečo nie som komunistom by si mali prečítať najmä ľudia, ktorí sa nabaľujú na rečiach o chudobe. 

V uvedenom článku si Karel Čapek akosi nechtiac zaspomínal na budúcnosť jednej neveľkej krajiny...

Prečo nie som komunistom? Lebo mám rád ľudí  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?