Ľahkovážne žonglovanie so slovom zradca

Autor: Martin Škopec Antal | 26.3.2016 o 7:40 | Karma článku: 5,39 | Prečítané:  1217x

Povolebné žonglovanie so slovom zradca (zradcovia) je ľahkovážne. Nie sme v občianskej vojne, takže nemusíme používať slová, ktoré sa hodia skôr do obdobia vojnového konfliktu. Hysterické písanie a táranie o zradcoch je trápne... 

Ľahkovážne žonglovanie s uvedeným slovom však nie je žiadnou novinkou. Počas mečiarmánie bol za zradcu považovaný Fedor Gál, či Ján Čarnogurský. Dnes je to Béla Bugár a vlastne ktokoľvek, kto sa aktuálne nehodí do mentálneho inventára toho-ktorého držiteľa čestnosti. 

Čo takto použiť slovo protislovenský? Označenie Judáš by tiež nebolo na zahodenie. Ak niekoho slovne (negatívne) označkujeme a určité slová dookola opakujeme, výsledkom bude verejné presvedčenie, že osoba XY je sviňa. 

Mimochodom... kto zradil Mečiara alebo koho (čo) zradil Mečiar? Kto zradil Čarnogurského alebo koho (čo) zradil Čarnogurský? Čo je tou hlavnou ideou, ktorá bola (je) zradená a v akom časovom úseku? Je vôbec nejaká relevantná idea, ktorá bola (je) zradená? Kto "zradil" Československo? Kto "zradil" Slovensko? Kto "zradil" Radičovej vládu? Kto "zradil" slovenskú "pravicu" po voľbách? Čím je merateľná údajná zrada a kto je tvorcom toho správneho merania (ne)zradenia?    

Naša mentálna sebaprojekcia vsadená do prostredia permanentného (prízemného) medializovania zástupných tém nás núti vytvárať si detinské predstavy o gauneroch a hrdinoch, o "zradcoch" a ich obetiach. Povrchné obtieranie sa o telá udalostí nás viaže na opakujúce sa preexponované hodnotenie už takmer ktorejkoľvek situácie.

Nemali by sme sa donekonečna prispôsobovať vlastnému vkusu...

 

 

 

 

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?