Splníme plán úplneho potlačenia korupcie na 1300 percent?

Autor: Martin Škopec Antal | 8.10.2016 o 16:02 | (upravené 8.10.2016 o 18:33) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  706x

Vyjadrenia a články na tému možnosti úplneho potlačenia klientelizmu, či zavedenia nulovej korupcie, už začínajú pripomínať niekdajšie ideologické bľabotanie červenokožcov. V istom čase tvrdili, že do roku 1980 zrušia peniaze ....

....a vraj naplánujú počasie. Už žiadne búrky, už žiadne hádky pre peniaze.

Korupciu a klientelizmus nie je možné odstrániť podobne ako nie je možné zrušiť búrky a zemetrasenia. Korupcia nevznikla o ôsmej hodine ráno niekedy v roku 1990, ani o šiestej hodine v stredu večer niekedy v roku 1520, či osemsto rokov pred Kristom. Je dlhodobou a prirodzenou súčasťou vzťahov v živočíšnej ríši (rovnako ako iné "príjemnosti" života).  

Žiadna smernica, obežník, zákon, novela zákona, dobre mienené slová nemôžu korupciu a klientelizmus definitívne potlačiť. Snáď krátkodobo utlmovať. Neustávajúce reči o možnej nulovej korupcii sa stávajú plagátovou ozvenou. Ľuďom akoby nahovára, že keď sa do prednej časti pelotónu pretlačia čestní a dobrí ľudia (zrejme anjelske bytosti) bude po problémoch. Lenže aj spomenutá (abstraktná) čestnosť je skôr otázkou inerpretácie. Verejne je predsa každý ochotný povedať, že práve on je ten čestný. A naopak ktokoľek môže dotyčného označiť za gaunera.       

Podľa medializovaného klišé môže za korupciu takmer výlučne iba vysoká politika a jej "mafiánske" odnože. Keby to bola naozaj pravda, stačilo by vymeniť niekoľko desiatok, či sto ôsob, zadať harmonogram plánov na "zničenie hlavného diabla" a boli by sme v krajine zázrakov.

Uvedené neznamená, že treba znášať neznesiteľné. Tiež sa však netreba oddávať ilúziám o vytvorení systému v ktorom už nebude korupcie, klientelizmu. Plánovači bezkorupčného prostredia dávajú ľuďom falošnú nádej. Nemôže existovať nulová korupcia, podobne ako nemôže existovať stále krásne počasie. 

Existuje ale permanentná chuť mediálne manipulovať s prostredím, ktoré reči o krajšom zajtrajšku obľubuje. 

Splníme plán úplneho potlačenia korupcie na 1300 percent?

Hltači lacnej popularity by povedali, že áno  

 

 

  

  

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod Kisku, myslí si.

KOMENTÁRE

On naozaj nechápe (píše Ivan Mikloš)

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.


Už ste čítali?