Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Plač za husákštátom a privatizácia "spoločného majetku" (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Mnohí by chceli komunizmus,

ale len pre druhých nie pre seba.
S mnohými som sa rozprával, či sú ochotní sa vzdať bytu v prospech štátu, alebo aby sa vzdali svojej pôdy po prarodičoch v komunitu, kde budú mať všetko spoločné. Ani jeden vážne neodpovedal, že by to bol ochotný reálne spraviť. O druhých vravel, že to majú urobiť, ale on nie. Tí ostatní nech si užijú komunizmus on a jeho deti komunizmus prídu len navštíviť.
Komunisticky pracovať kapitalisticky žiť.
 
Hodnoť

Israel, mnoho ľudí niečo povie,

lebo sa domnievajú, že to niečo (povedané) sa od nich žiada takzvanou väčšnou poslucháčov (napríklad v debate pri káve, alebo pri pive). Keď príde na osobné lámanie chleba (v tom pravom slova zmysle), tak na proľudovosť zabudnú. Moje je moje, Ich je ich a hotovo.

V mesiaci november 1989 bolo často vidieť heslo: komunizmus komunistom
 
Hodnoť

O tom by sa dal napísať

román. Mám na mysli plač za "husákštátom". Ja som sa narodil ešte pred "víťazstvom pracujúcich vo februári 1948", v roku 1946. Prežil som teda "ľudovú demokraciu", teda 50. roky, potom pár rokov "socializmu", roky 1960-1967, "obrodu socializmu" v roku 1968, a aj "reálny socializmus" a "normalizáciu". Niet za čím plakať. Najprv to bolo krvavé obdobie najhrubšieho zrna a vyrábanie "triedneho nepriateľa", potom sa to troch "zjemnilo" a hovorilo sa, že aj strana urobila chyby, potom nasledoval pokus (vopred odsúdený na neúspech) dať socializmu "ľudskú tvár", a po roku 1969 marazmus normalizácie, ktorá ale na rozdiel od rokov 50. používala "jemnejšie" donucovacie prostriedky. Kvantum nedostatkových tovarov, kampane typu "komplexná socialistická racionalizácia", ozaj, viete, prečo bola komplexná? Matematika nepustí, lebo mala svoju reálnu a imaginárnu časť. Skrátka, smutnosmiešne. A ak niekto za tým plače, zjavne patrí medzi obete toho režimu, ktorý odnaučil ľudí starať sa o seba (štát sa postará), odnaučil ich poriadne pracovať (socialisticky pracovať, socialisticky žiť). Áno, občas aj ja pociťujem kúsok nostalgie, takej vnútornej. Bol som mladý, zdravý, trošku aj prenasledovaný, založil som si rodinu, ale. Ak by to bolo tak zostalo, moje deti by dnes neboli tam kde sú. Ľudsky, kultúrne, materiálne. Možno aj preto tu nežijú. Ten "plač" im vadí. A veľmi.
 
Hodnoť

Nick46, vďaka za príspevok do diskusného

fóra.

Žalám fajn deň
 
Hodnoť

Treba situáciu vidieť trochu

reálnejšie. Husákštát je vcelku presný názov pre súčasnú politickú "elitu". Teda ako označenie pre platformu, na ktorej si dnešná "moc" buduje a formuje svojich "zajačikov", čo hopkajú ako Putinovci v Rusku podľa taktu svojho šéfa. Prirodzene, tento retro-červený ošiaľ sa nedostal do terajšieho postavenia len vďaka Husákovi s jeho pozostalým. Stále netreba zabúdať na plán KGB (za Andropova vytvorenom) o potrebe zmeniť politický a ekonomický model spoločnosti v tedajšom ZSSR. Plán samozrejme bol tajný ako celá KGB a jej aktivity. Rovnako tajný bol aj plán či postup, ako pomôcť Jakešovi a spol. do politického hrobu. To, že sa 89 nevyrovnal s páchateľmi predošlého politického systému bola požiadavka Rusov na ich beztrestnosť. Prirodzene zase prezentovaná v zákulisí ale v podstate okamžite akceptovaná (viď dianie v OF a VPN v čase preberania a formovania moci). Všetko ostatné bol a je len folklór pre nevedomcov (čítaj obyvateľstvo). Nasadenie Doktora a jeho "účinkovanie" je toho len dôkazom.
 

Chateaux de Brian, ak by boli všetky

dejinné udalosti dôsledkom dohôd skupiniek, tak by to znamenalo, že na tejto planéte niet niečoho, čo by sme mohli nazvať spontánnou reakciou konkrétnej osoby na konkrétnu udalosť. Znamenalo by to, že konkrétna osoba je vedená k reakcii podľa želania inej osoby (skupinky) a teda nemá svoju vlastnú vôlu. O čom ale potom sú dejiny?

A "nasadenie" Doktora by bolo k ničomu, ak by za neho vo voľbách nehlasovali státisíce ľudí - voličov.

Boli to voliči, ktorí podľahli hystérii a Doktora považovali za poloboha.

Záverom niečo hlboko subjektívne: Vesmír je nahodilosť a nie zámer "Boha", či iného "Stvoriteľa".
 

vsak daj jednoduchsiu

nahodilost, napr. objavilo sa ti z nicoho na stole cd ako u tebou spominaneho doktora? alebo mas zrazu nahodou pred domom nove auto, nahodou sa pospajali atomy a vznikla skodovka ci audi? alebo cistou nahodou mas novu uplne mladu partnerku, z nicoho nic sa objavila pri tebe blondinka ? mas vobec jeden jediny dielci pripad nahody z tvojho zivota, ktory by sa dal pouzit na aproximaciu na teoriu nahodneho vzniku vesmiru?
 

lux, slovo náhoda takmer nepoužívam,

lebo náhoda neexistuje. Všetko má svoje príčiny, čo však neznamená, že ide o "ruku" stvoriteľa, ktorý zadáva (plánuje) udalosti vopred (a nie len vopred, ale vôbec).

Príklady zo života (pozemského) sa nedajú použiť v rámci popisovania téórie (nie náhodného) nahodilého vesmíru. Pozor teda: nie náhoda, ale nahodilosť.

Pri mne (alebo niekom inom) sa môže "objaviť" blondínka, pokiaľ použijem slovo objaviť. Jej "objavenie" je však súhrnom zadanej príčiny a nezamýšľaného dôsledku.

A rovnako tak pred domom môže byť "náhodou" moje nové auto, ak pripustím, že sa tam "objavilo náhodou". To auto vo svojej výslednej podobe nie je nahodilosť, ale súhrn príčin, ktoré boli zadané v rámci projektu toho, čo voláme výroba auta.

Ľudia majú tendenciu mať mnohé ľahko popísateľné, symetrické a predvídateľné. Preto majú bohov a svojho Boha. Chcú sa mať dobre, v niečo veriť a robiť si v tomto živote dobre, lebo život sám je neľahký. Od malička (napríklad) bojujeme s gravitáciou (padáme a zase vstávame).

Neverím v Boha, ale verím vo vieru v Boha...

... lebo silná je práve tá viera a nie "ten Boh".
 

ok,

tak v jednom sa zhodneme. vo viere v Boha. super.
pokial ja viem , tak viera je sucast vonkajsej mysle, teda je to priamy prejav muzskej casti , maskulinity Boha, Pana Jezisa Krista. je v jednote s femininnou castou- pozitivnymi skutkami. spolocne tvoria vonkajsiu sentientnu mysel.
asi som sa zle vyjadril, proste chcem povedat , ze je nezmyslom tvrdit , ze hmota je vecna a z nej vznika zivot. rozum aj logika hovori, ze zivot je vecny a jeho najvonkajsim prejavom je mrtva hmota. proste tvrdit ze nieco mrtve sa same stane zivym je uplny absolutny nezmysel. predpokladam, ze toto ludstvo uz nedostane miliony rokov casu nato aby si to mohlo same odskusat ze sa to neda, a ze experiment clovek bude ukonceny skor.
 
Hodnoť

NEHANEBNÉ ŠPEKULATÍVNE ZAVÁDZANIE...

...sprosté drzé vedomé provokačné klamstvo, Škopec, je tento článok.
.
Ak na jednej strane opakovane
nazývam husákovský režim oligarchickou štruktúrou úzkeho mocenského vedenia,
do ktorého sa nebolo možné "zdola" dostať bez jeho dovolenia,

a tak teda "nahlas" uvažujem o tom,
že November 1989 bol okrem

spontánneho výbuchu nevôle,
v ktorom pretiekol pohár trpezlivosti ľudu Československa
s do seba zahľadeným, synchrónne si tlieskajúcim, zásadne vždy zhora vybraným výborom režimovo najservílnejších,

a kolapsu sovietskeho bloku,
oslabeného prehnaným ekonomickým dôrazom na zbrojnú výrobu a nezmyselnú imperialistickú politiku leninsko - stalinistického šírenia svetovej revolúcie v strednej Amerike, v Afrike a na Blízkom a Strednom Východe,

teda snáď i sčasti riadeným pokusom o prevzatie ekonomickej, politickej a hospodárskej Moci šedou zónou,
konglomerátom eštebákov,
časti rôznych mestských, krajských a okresných funkcionárov, ktorí sa nevedeli cez betónovú hrádzu mocných dostať "nahor" bežnou mocenskou cestou,
časti riaditeľov štátnych podnikov
(=ktorí tie podniky ešte vtedy NEVLASTNILI, Habr. Ak si ich v roku 1948 sprivatizovala KSČ, tak ich nemali v osobnej držbe ich riaditelia, nebol to ich SÚKROMNÝ majetok.)
a veksláckych mafií,

tak kde v tom celom vidíte "plač za husákštátom"...?
.
Čo s týmto celým má na druhej strane spoločné to, že tvrdím,
že za 26 rokov po Novembri je pre súčasné mocenské zoskupenia a jej satelitov nutné neustále sa vracať späť v čase,
obraňujúc svetlý dnešok a nadávajúc na zlých komunistov,
ku kritikám vrážd, perzekúcií a šikany zo socialistických čias,

pretože ľudia si inak "bohužiaľ" pamätajú doby mlieka za dve koruny a bytov za pracovnú zmluvu,
a "bohužiaľ" sú schopní porovnávať...?

Nikdy ste si nepoložili otázku, veľavážený Habr,
PREČO sa ľudia nostalgicky vracajú v spomienkach do tých dôb, a či to NAOZAJ chcú...?
Ponúkol im súčasný stav DOSŤ na to, aby NECHCELI...?
.
Vy ste nikdy nepočuli jedného a toho istého človeka
nadávať na boľševikov a zároveň v dobrom spomínať na nízke ceny...?
Naozaj ste až natoľko odtrhnutý od reality...?
.
Kieho šľaka má s tým všetkým psychometalista Matovič...?
Tvrdí IBA on, že sa v tomto štáte vo veľkom kradne tak,
ako sa kradlo vo veľkom i za boľševika...?

Viete Vy vôbec, že existujú i stredné "kádre" štátnych ustanovizní,
ktoré o priamom pôsobení a nepriamych vplyvoch straníckych a rodinkárskych mafií v intímnom rozhovore pološeptom skutočne hovoria,
a to i bez Matoviča a dokonca i bez toho,
že s tým Vy osobne nesúhlasíte, pretože to podľa Vás neexistuje...?

Prečo stále drzo povýšenecky a "intelektuálne" šovinisticky miešate hrušky s jablkami a hádžete komplet všetkých do Vášho vreca...?
.
...Ste mimo, Škopec Habr,
úplne, úplne mimo.

Realita tú Vašu bublinu existencie obchádza veľkým oblúkom,
a vy si myslíte, aký to že máte úúúúžasný prehľad o dianí.

...Všetci sú blázni, iba Vy ste tu trolejbus.

---
 

maguso,

len či mimo nie ste aj vy?
To akože keď teraz spomíname na hrôzy vojny tak to znamená, že nemáme mier? Tam je správne sa vracať v čase? Kto nepozná svoju minulosť je odsúdený prežiť si ju znovu platí len selektívne?

Nemali by ste sa schválne pozrieť nad seba, či vám tam náhodou nevyrástol pantograf?
 

 

Kladiem si otázku,
PREČO je ešte DNES potrebné uverejňovať takéto články:
http://ekonomika.sme.sk/c/7106...

Aký to má dôvod, kde sa stala chyba...?
 

 

Tie články je potrebné uverejňovať, pretože ľudia majú selektívnu pamäť.
Ak si spomeniem na obdobie budovania krajších zajtrajškov, prvé čo mi napadne sú krásne slnečné dni a detstvo v prírode.
Ale nad nepríjemnosťami sa človek musí zamyslieť a veľa ľudí má s myslením problémy. Napr. pod stromček sme dostali lego. Bol to fantastický darček, neviem, kde ho tato zohnal. Druhá strana mince je, že na to išla jeho výplata. Dnes by som zo svojej kúpil pol regálu a nemusel by som ho nejako špeciálne zháňať.
 

 

A i na tomto Vašom príklade by som dokázal ilustrovať časť toho, čo som sa snažil naznačiť:

Ak sa 60-ročný bezdomovec dnes opýta ľudí na ulici,
aby mu pomenovali nejaké pozitívum Novembra 1989, pretože on sám už ani nijaké nevidí,
tak sa naňho neraz vyvalia reči o dostupnejšom legu za výhodnejšiu cenu.
 

 

S 500 Sk som sa svojho času stopom vybral do Bratislavy. Veľmi som neuspel, tak som si v podvečer zašiel do lesa pri Devínskej Novej vsi opiecť slaninku (také kvantá komárov som nezažil). S tou päťstokorunáčkou som zašiel do krčmy. Dal som sa do reči s jednym opilcom a na druhý deň som makal s lopatou v ruke. Za krátky čas som si našiel lepšiu prácu aj lepšie ubytovanie ako stavba s Jedného bezdomovca som poznal práve tam. Cez deň makal a večer všetko prepil. Jeden bezdomovec býva neďaleko mňa. Obec mu poskytla ubytovanie, berie dôchodok, spí na vojenskej posteli a občas ho vidno aj na pivku.

Takže mi tu nepíš nezmysly o 60 ročných bezdomovcoch a inch ľuďoch, ktorí neriešia svoje problémy.
 

 

...no a poniektorí ďalší mu potom samozrejme vysvetlia,
že si za všetko môže sám, pretože je neaktívny.
 

 

Kto čo vysvetľoval politickým väzňom. Komunisti okradli ľudí o pôdu aj o peniaze. Vysvetľovali niečo? Tisíce ľudí skončili v base a desiatky tisíc v pracovných táboroch. Tak mi tu nedrístaj o bezdomovcoch a rozprávky o socializme, boľševiku.
 

 

Zaiste, jednoznačne musím byť boľševik...nuž ako ináč.

Ak by to totiž bolo nebodaj i komplikované,
tak by všetko začalo strácať zmysel
a Svet by už viac nebol tou úžasne jednoduchou plochou doskou, nesenou dvoma pármi slonov stojacich pevne na chrbáte morskej korytnačky :-)
 

NBUSR123, súhlasím, podobné články

treba uverejňovať. Nejde len o to, že ľudia majú selktívnu pamäť, ale najmä preto, lebo veľa ľudí sa domnieva, že komunistický systém "fungoval" na základe šikovnosti strany a jej "schopnosti" zabezpečovať napr. plnú zamestnanosť a podobne. Fakt, že komunistický experiment platili občania zo štátneho rozpočtu už málokoho zaujíma. Boli to ich financie a nie len financie členov strany, ktorá v podstate vládla ilegálne.

Želám fajn deň
 

Oprava: malo byť selektívnu a nie

selktívnu.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 2 960
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 2 435
 3. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 2 277
 4. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 2 011
 5. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 1 121
 6. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je XI. Stará Ľubovňa. Posledný skanzen na tripe. 1 087
 7. Roman Vavro: „Čo je to s televíziou? Konečne mi funguje rádio...“ 1 038
 8. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 1 034
 9. Michael Achberger: Kedy by ste mali jesť posledné jedlo dňa, aby ste zbytočne nepriberali? 890
 10. Dominika Kislíková: Chleb (náš každodenný malofatranský) 807

Rebríčky článkov


 1. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 2. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 3. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 4. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 5. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 6. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 7. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 8. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 9. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?
 10. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO


Už ste čítali?