Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štrajky majú a musia mať politický charakter (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Doplnenie k článku:

aktuálny text nebol o tom, či podporujem, alebo nepodporujem štrajk učiteľov.

Štrajk učiteľov som použil len ako príklad.

Želám príjemnú nedeľu, znesiteľný pondelok

Bloger
 

ĎALŠÍ ZO ZBYTOČNÝCH BLOGOV--

--takto by som ho asi charakterizoval.

Hľa,
pani Kavecká (čiže predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek)
už 12. novembra 2015 zverejnila blog,
v ktorom hovorila o zámere vytvoriť výzvu k štrajku sestier podaním hromadných výpovedí.
.
V reakcii na jej článok som do diskusie napísal nasledovné:

"Do budúcnosti vrelo odporúčam zdvorilo vypoklonkovať zástupcov akýchkoľvek politických strán z prípadných protestných akcií sestier,
aby tak nedošlo k situácii podobnej nedávnym protestom učiteľov.
Vrhá to zlé svetlo na správny a dobrý cieľ,
pretože to vyvoláva dojem politizácie témy."
http://blog.sme.sk/diskusie/26...
.
Ak teda či už docent Hranatý Hranol, alebo ktokoľvek iný, hovorí o "politizácii",
tak mám za to (a vždy som to chápal výlučne takto),
že hovorí o vstupovaní politických STRÁN do záležitosti.

Na druhej strane je zrejmé, že situácia dopadla presne tak,
ako to bolo hravo možné predpovedať už po učiteľskom tzv. "proteste dlhých nosov",
ktorá bola nazvaná "spolitizovanou" z úplne zrejmých dôvodov.

Dalo sa teda očakávať, že podobné dôvody pre nazvanie akcie "politizovanou" budú vyhľadávané (!) i v prípade sestier.

Ak by sa ale predsa len niekto divil, prečo sa hovorí o "politizácii",
tak nech sa skúsi zamyslieť nad iným, podotýkam že i podľa mňa, vhodnejším názvom:
povedzme "zostraníkizovaní", alebo "zostraníkovaní"...?
--by snáď bolo výstižnejšie:

avšak bohužiaľ,
systém parlamentnej demokracie volených zástupcov politických strán podobný (vhodnejší) výraz zatiaľ nepozná.
 

 

...povedzme "zostraníčenie" by bol ten správny, pekný a výstižný slovenský výraz.

Ktorá politická strana by však mala záujem takýto výraz začať používať,
pokiaľ by naznačoval, že tlak na vládnu politiku je možný i bez politických strán...?
 
Hodnoť

 

Nezmysel.
Štraj je vo všeobecnosti protest proti zamestnávateľovi, je zvyčajne snahou o zlepšenie platových alebo pracovných podmienok.
Ak hovoríme o štrajku učiteľov, tak nie je proti politikom, ale tiež proti zamestnávateľovi - a tým je v tomto konkrétnom prípade štát. Štrajkujúci majú svoje konkrétne podmienky, ktoré by neboli (vlastne nemali by byť) inakšie nech by bola pri moci ľubovoľná politická garnitúra. Pretože keby tie podmienky boli inakšie, tak by naozaj išlo o štrajk politický...
Alebo by ste snáď tiež označili štrajk vo VSŽ (fiktívny) za politický?
 

 

Strajk je vzdy politikum a je uplne irelevantne, CI je to strajk voci socialneho/hospodarskej politeke vlady, alebo proti socialneho/hospodarskej politike zamestnavatela.
 
Hodnoť

L-pack, politik realizuje politické

rozhodnutia práve preto, lebo je politikom. Rozhodnutia o financiách (štátny rozpočet) sú taktiež politické, lebo politik sa pohybuje v rámci získavania bodov pre seba a politický subjekt, ktorého je členom (v danej súvislosti by som spomenul tzv. sociálne balíčky ako nástroj upevňovania a získavania ešte väčšej moci).

Poliika znamená taktizovanie a získavanie ešte väčšieho priestoru.

Občan - Volič však má kontrolovať, ako je v rámci politiky narábané s jeho súkromnou finančnou tržbou. Tie súkromné peniaze sa v rámci platenia daní menia na tzv. štátne peniaze.

A mimochodm: politiku realizujeme takmer všetci vo svojom privátnom politickom priestore.

Politika nie je len o politikoch tam v parlamente.

Politika je všeobecná

V danom zmysle teda považujem aj (fiktívny) štrajk vo VSŽ za politický
 

 

Fiktívny štrajkujúci robotník vo VSŽ je tiež volič. Či sa ho sociálne balíčky týkajú, alebo nie, je irelevantné, on by štrajkoval bez ohľadu na ich existenciu.
Ak štrajkuje za zvýšenie mzdy, tak aké politické rozhodnutie robí? Proti akému politickému rozhodnutiu štrajkuje? Nie je to tak, že do výšky platu (ak je v medziach stanovených zákonom) nemá štát súkromnej firme pchať nos? Základné mantry trhového hospodárstva predsa tvrdia, že vlastníctvo je posvätné a ešte aj že zaväzuje...
 

L-Pack, peniaze sú o politike a

politika o peniazoch, pretože sú realizované rozhodnutia o matérii, ktorá je tak potrebná k prežitiu a sem-tam aj k robeniu ramien.

Parlamentná väčšina rozhoduje o zákonoch, ktoré majú dopad na súkromné peniaze a teda aj na financie zamestnávateľov z tzv. súkromného sektora(u).

Len tak mimochodom (a už som to spomenul): takzvané štátne peniaze sú tvorené súkromnou osobou (osobami), ktorá (takpovediac) platí tzv. štátu "daň zo života".

Slovné spojenie štátny rozpočet je vo svojej podstate zavádzajúce a funguje ako určitá hmla (klamlivé označenie).

A vláda sú vlastne súkromné osoby. Voláme ich ústavní činitelia, aby sa nám tak večer lepšie zaspávalo s pocitom, že sa starajú o "naše spoločné" peniaze. Veď sú "štát".
 

 

Máte to nejaké pomýlené.
U mňa peniaze nepredstavujú žiadnu politiku, ale stravu, kúrenie, ošatenie, stechu nad hlavou, kultúru, šport a kadečo iné. Predpokladám, že u vás je to dosť podobné. Ak budem mať viac peňazí, tak si môžem dovoliť chutnejšie jedlo, luxusnejšie bývanie, viac pôžitkov. Alebo ak som fetišistickejšie zameraný, tak plnšie ponožky bankoviek a vyššie pod hlavou pri nočnom odpočinku. Predpokladám, že i u vás je to tak.
A nebude to príliš rozdielne ani u robotníka s VSŽ, ktorý fiktívne štrajkuje za vyššiu mzdu.

Keby sme nemali štát, tak by sme si (podľa vás) mohli žiť ako prasce v žite, veď by sme nemuseli platiť dane a neotravovali by nás ústavní činitelia.
Možno by sme však mali problémy s dopravou, lebo cesty by buď neboli postavené, alebo by ich súkromní majitelia vyžadovali od nás slušné mýto za každé ich použitie. Možno by sme mali aj problémy s nájazdmi opálených chlapcov zo susednej chatrčovej osady, ale to iba vtedy, keby sme si nemohli dovoliť zaplatiť čatu žoldnierov na osobnú ochranu, veď políciu by sme (chválabohui) platiť nemuseli. Ale možno by sme si museli zaplatiť aj ochranu pred tými najatými žoldniermi, pretože keby zistili naše majetkové pomery, tak by mohli zabudnúť na pôvodný účel prenajatia...
Možno by sme mali ešte aj iné problémy, ale nebudem ich radšej menovať, lebo by to výrazne prekročilo rámec rozsahu diskusného príspevku.
 

L-Pack, čo sa mňa týka, tak

som nevyjadril túžbu po zániku štátu. Skôr som sa zameral na slovo štát.

A neviem ako žijú prasce v žite, lebo ja nie som prasa a naviac nechodím do žita.
 

 

Výraz "žiť ako prasa v žite" patrí medzi ustálené prirovnania, takzvané frazeologizmy, ustálené slovné spojenia s preneseným slovným významom.
Z túžby po zániku štátu som vás nepodozrieval, len som sa jeho význam snažil naznačiť niekoľkými jednoduchými príkladmi porovnania stavov "so štátom" a "bez neho".
 

L-Pack

- pomýlené to máš ty chlapče.
Všetko čo kupuješ, robíš, či " kadečo iné" je viacej či menej politikum. Stačí, že tak isto bude robiť viacej ľudí ako je kritické maximum. To kritické maximum môže byť náhoda, alebo dohoda, alebo inak determinovaná nevyhnutnosť a nemusí to byť "politicky" organizované.
Ak by si viacej ako kritické maximum ľudí od zajtra prestalo kupovať naše výrobky, tak to povalí naše hospodárstvo, ak detto sa prestane používať elektrina, rozloží to naše elektrárne, ak lekári prestanú liečiť detto atď. ....
a pritom to nemusí byť žiaden štrajk proti vláde a napriek tomu sa môže vláda rozsypať ako domček z karát.
Výraz politika zvlášť v ústach politikov nemá väčšiu hodnotu ako "stará kůže hada". Politické strany sú dnes umelo udržované zoskupenia na ovládanie a okrádanie ľudí. Štát je možné riadiť exaktne na podklade vedeckých poznatkov a hovorí sa tomu - teória riadenia štátu. Teória ako každá iná verifikovaná a falzifikovateľná vedecká teória. Tieto teórie už existujú, iba je smola, že ich zavedenie nevyhovuje práve "politikom" a ich mecenášom, lebo by ich vládnutie a kradnutie skončilo. Národy aj tie najcivilizovanejšie ešte na to sociokultúrne nevyspeli, aby sa na podklade demokracie väčšina rozhodla, alebo na podklade revolúcie dokázalo relevantné množstvo ľudí stav zmeniť.
 

kmtspkntsz, časť textu z 18:57 ste

už spomenuli aj na inom diskusnom fóre, ale vtedy som už nemohol aktuálne reagovať, keďže som mal vypálené diskusné "batérie".

Čo je to za fór, že vraj politické strany sú dnes umelo udržiavané zoskupenia na ovládanie a okrádanie ľudí....?!?!?!?

Ako môžu byť umelo udržiavané, keď voliči sa v relatívne slobodných voľbách rozhodujú, komu dajú šancu na prežitie v parlamente? Strana sa uchádza o dôveru občana! Ten ju teda umelo udržiava pri živote?

A slovné spojenie "teória riadenia štátu" mi pripomína slovné spojenie "vedecký ateizmus". Ja nie som žiaden mecenáš, ale mne takéto slovné spojenia nesedia.

Čo znamená časť vety "...relevantné množstvo ľudí..."? To je ktoré? Kto a čo je relevantné množstvo ľudí?
 

SÚHLASÍM, "L-Pack"...

...štrajk vnímam ako akýsi vrcholný (či radikálny) výraz aktivít nasmerovaných "ZA niečo",
a nie "PROTI niečomu".

Ešte k Habr Škopcovi:
podľa neho človek prejavuje kúpou polky masla politickú vôľu,
pretože jeho politikou je mať na raňajky chlieb s maslom.

Na základe takéhoto uvažovania je potom politickým skutkom i poškriabanie sa na nose.
---
 

maguso1975

Ak by sa naraz začalo škriabať na nose povedzme 100 000 ľudí a rozškriabali by si ho tak, že by museli všetci lekárovi, tak by zablokovali aj ostatných vážnych pacientov a bola by to politika ako vyšitá.
Už prosím ťa prestaň tú komédiu o tom čo je politika a čo nie.... Všetko je politika !
Ak by už konečne začali politici niesť plnú zodpovednosť za svoju prácu ako ostatní ľudia napr. živnostníci či v slobodnom povolaní a dostali by k náhrade čas a straty spôsobené zlým zákonom, ktorý škodí ľuďom a hospodárstvu, bleskovo by bolo po politikoch a tvojej politike.
 

 

Na rozdiel od teba vnímam rozdiel medzi pojmami.
Napríklad "politika" a "politizácia" skutočne nie jedno a to isté.

Podobne, firma nie je štát a politik nie je živnostník.
Nikdy ním nebol, nikdy ním nebude.

Škriabanie si nosa samo osebe nie je politickým aktom.
Podobne ani radikálna prednesená žiadosť o zvýšenie mzdy sama osebe nie je politickou požiadavkou.
---
 

kmtspkntsz, kto je tou správnou

skupinou osôb, ktorá rozhodne, čo je a nie je "strata spôsobená zlým zákonom"?

Kto, alebo čo je tou správnou skupinou osôb, ktorá rozhodne (a na akej úrovni), čo je pre ľudí škodlivé? A najmä pre ktorú komunitu ľudskej spoločnosti?

Keď napríklad vôjdem do veľkého obchodného centra, tak tam predsa nemá každá osoba rovnaké nastavenie na ten-ktorý produkt a jeho (prípadné) zakúpenie. Sú tam aj ľudia, ktorí nekupujú a potom ľudia, ktorí sa nevedia nákupom nabažiť. Je to o rôznosti a preto nie je možné povedať, čo je v obchodnom dome to správne a nesprávne, čo je a nie je správny postup. Komu čo škodí a neškodí je na subjektívnom hodnotení.
 

 

Strajk u zamestnavatela za vyssie mzdy je strajkom proti mzdovej politike zamestnavatela.
 

 

...videné z účelového jednostranného pohľadu zamestnávateľa.
Objektívne ide jednoducho o aktivitu zamestnancov ZA vyššie mzdy (=i Vy sám ste to vlastne takto podvedome nazvali).
---
 
Hodnoť

Jediní, ktorí

tu kontinuálne štrajkujú, sú porazení komunisti v Novembri 89 a to proti všetkému, čo onehdá ich spoločensky a politicky zrušilo. Ľud už teda štrajkoval, nasleduje kontrarevolúcia a to hneď plazivá ako had. Oné, však už Mečiar nastúpil (do VPN) ako štrakokaz, takže teraz je to len repetissimo.Samoľúbosť má prednosť pred pokorou voči intelektuálom, akými sú aj učitelia ...
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 3 326
 2. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 1 946
 3. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 572
 4. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 1 262
 5. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 1 136
 6. Tomáš Kubuš: Egypt 2020 (foto) 887
 7. Jozef Sitko: Prvý veľký úder od vzniku štátu oligarchii 873
 8. Milan Hutera: Ako som začal fotiť objekty hlbokého vesmíru 858
 9. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 822
 10. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 661

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Svetlá rámp
 2. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch
 3. Július Kovács: Matovič nastúp do truhly ozývalo sa z davu náckov pred jeho domom.
 4. Ján Škerko: Hra s vnúčatkami predškolského veku – improvizácia je základ
 5. Peter Biščo: Chúdence zo Smeru a Hlasu sú neinformované a zábudlivé.
 6. Stanislav Martinčko: Seriál Chobotnica na slovenský spôsob!
 7. Gabo Németh: Človek - Klaun
 8. Martin Krištoff: Zlacnenie plynu v roku 2021 je len dočasné, v ďalších rokoch jeho cena porastie
 9. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 10. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...


Už ste čítali?