Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vláda neriadi a nemá riadiť krajinu (občanov) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Zjednoduseny pohlad

Sme vsak sucastou sveta, geografickeho, politickeho, mocenskeho, technologickeho, globalneho zivotneho prostredia, socialneho. Tu si uz asi s takymto zjednodusenim nevystacime.
 

To je pravda, ale myslím, že ty máš tiež

zjednodušený pohľad na vec. Keby to u nás aspoň zväčša fungovalo tak, ako v mnohých, nami tak závidených krajinách, tak by bloger nemal dôvod písať tento blog. Lenže medzi vládnutím demokratickej vlády a panovaním súčasnej vlády, je rozdiel. Ak v ničom inom, tak v odmietaní zodpovednosti za svoje chyby a za škody nimi spôsobené. Ospravedlňovať to otrepaným, čo ste si zvolili, to máte, nestačí. Každý, kto je zvolený, má nielen povinnosť svoj mandát vykonávať v prospech voličov, ale má aj možnosť tak konať. Pretože medzi slušnými ľuďmi neplatí: "Vyhraj voľby a môžeš všetko", alebo, "Boli voľby, zvyknite si". Pokiaľ vo verejnom živote neprevládne elementárna slušnosť, tak blog má svoj hlboký zmysel a treba to na verejnosti neprestajne opakovať. Prinajmenej dovtedy kým nám "nezatrhnú tipec". Mlčaním a napr. nevolením takýto koniec vôbec nie je nemožný. :)
 

nick obyčajne je všetko inak

Ďakujem za Vás príspevok.

Len by som na moment "zaparkoval" pri slovnom spojení "... mandát vykonávať v prospech voličov...".

Problém je "trošku" v tom, že nie je celkom jasné, čo znamená slovné spojenie "v prospech voličov".

O aký prospech a v akom časovom úseku ide?

Ide aj o to, že nie každá skupina voličov má rovnaký pohľad na slovo prospech (teda konať tak, aby "nám bolo dobre").

Želám fajn deň
 

Ďakujem za reakciu,

pravdepodobne by bol vhodnejší termín namiesto "voličov", použiť termín "občanov". Voliči, aj nevoliči sú všelijakí, ale občania sú všetci.
 

nick obyčajne je všetko inak

Občania sú všetci?

Pamätám sa na časy, keď slovo občan bolo považované takmer za "zradu Slovenska".

Mnoho občanov sa nepovažuje za občanov, ale za tzv. národ.

A páči sa mi Váš nick.

Obyčajne je skutočne všetko inak.
 

Áno, tí čo tvoria obec,

sú občania. Sami sa môžu nazývať, ako chcú, ostatní im môžu dávať prívlastky aké chcú, trebárs géniovia, alebo hlupáci, či voliči, ale sú to občania. Na tú dobu, ktorú spomínate, si dobre pamätám aj ja. Neviem, či sa neblíži zas.
 

Ako sa hovorieva:

Dna krát sa nevstupuje do tej istej rieky.
 

joss, ak ste mysleli zjednodušovanie

v texte môjho článku, tak áno, išlo o zjednodušovanie.

Snažil som sa jednoducho a jasne formulovať niečo, čo je nejednému občanovi akosi nejasné. A síce, že nežijeme v systéme, kde malá skupina ľudí riadi veľké skupiny ľudí.

Lebo neriadi.
 

Mal som na mysli ze nezijeme

v zjednodusenej zidealizovanej virttualnej konstantnej scheme ale v dobe globalne dynamicky sa meniacich spolocenskych vztahov kde vlada v hierarchicky na roznych urovniach je nutne vystavena prijimat v medzivolebnom obdobi menezerske riadiace rozhodnutia. Ze ma zastupovat zaujmy volicov smerom k okolitym krajinam, negativnym vplyvom kapitalu na vsetkych urovniach je jej psia povinnost vcitane minimalizacie obmedzovania volicov, resp. obcanov a nezneuzivania svojho mandatu. Je otazne ci financne silnym svetovym hracom ovplyvnujucim spravanie obcanov svojim mocenskym potrebam su v stave celit menezersky slabe vlady s komunitnymi udrzbarskymi pravomocami podla Vasich zjednodusenych predstav.
 

joss, nedávno som sa "prehraboval"

v tzv. Manifeste komunistickej strany a nachádzal som tam podobné (ale nie rovnaké) vyjadrenia, aké používate aj Vy (napríklad v príspevku z 2:10).

Ak by Marx žil, tak by bol nadšený z toho, ako často ho v mierne pozmenenej podobe "používajú" diskutéri v SR (a nie len v SR).

A moje predstavy sú nie iba zjednodušené, ale aj hlboko subjektívne.

Lebo veď pravda je subjektívna.
 
Hodnoť

A

este si zabudol, ze krizovatky nema riadit semafor, ale obcan-vodic.:-)
 

hexogen, križovatku neriadi semafor

Semafor je dôsledkom práce a zámeru ľudí, ktorí semafor nainštalovali.

Semafor je "len" prostriedkom k tomu, aby na križovatke nedošlo k chaosu (ktorého následkom môže byť vážna dopravná nehoda).

Križovatka (a semafor) je malá forma "malej" politiky nemalého kolektívu policajtov a ich šéfov.

Vysoká politika nie je o semafore na križovatke.

Veľká spoločnosť nepotrebuje semafor "na križovatke".
 
Hodnoť

Majetková kobra ...

Doslovný preklad slovného výrazu DEMOKRACIA je : VLÁDA ĽUDU ! Žiaľ ani tá demokracia, ani tá vláda ľudu ešte na Slovensko neprišla. Je pravda, že máme akože zastupiteľskú demokraciu, no chytrí a zlí ľudia si z toho urobili dobrý biznis. Od novembra 1989 až doteraz sa údajne z dovtedy spoločného majetku akosi tichúčko rozkradlo niečo vyše 1 bilióna vtedajších peňazí. Z obyčajných občanov sa k týmto peniazom nedostal nikto, sú poctivo rozdelené medzi všetkých doterajších rýchlozbohatlíkov a politikov , ktorým sme dávali vyše 20 rokov svoju dôveru a ony ju takto zneužili. Zastupiteľská demokracia dobre funguje všade tam, kde si to občania ustrážia. Dobrým príkladom je Švajčiarsko. Prešiel som si volebné programy relevantných politických subjektov, ktoré sa volieb zúčastňujú. Jeden tam má to, druhý ono. Je však jeden celospoločenský problém, ktorému sa poctivo vyhýbajú politici ako čert krížu. Ide o zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Ten terajší je dobre ušitý tak, aby budil zdanie, že mu nič nechýba, ale opak je pravdou. Aby mal dostatočnú účinnosť, musel by byť v prvom rade účinný a vykonateľný, no a dobre vieme aký je v tomto prípade skutočný stav. No a tu sa vynára žiaľ nežiadúca realita, že ani súčasní politici nejavia prekotný záujem o zásadnú zmenu v tom, aby sa konečne kleplo po prstoch tým, ktorí sa k svojmu bohatstvu dopracovali nečestným spôsobom. Všetci dobre vieme, ako dokážu terajší zákon o preukazovaní majetku všelijakými fintami a pomocou dobre platených právnikov obísť. Dalo by sa to vcelku jednoducho vyriešiť : schváliť taký zákon, aby bol účinný a vykonateľný, do zákona zaviesť povinnosť preukazovania pôvodu toho kto ho vlastní a to dokazovaním všetkých obchodných transakcií a právnych úkonov, zákaz prevádzania majetku na blízke osoby bez predchádzajúcej kontroly a súhlasu štátu, zaviesť u finančnej správy okrem daňovej aj MAJETKOVÚ KOBRU, ktorú poveriť rozsiahlymi právomocami vrátane zhabania majetku. Trochu podobnú zmenu tohto zákona má niekoľko politických subjektov, ktoré nemajú reálne šance dostať sa do parlamentu. Z tých ostatných podobnú zmenu a realizáciu zákona o preukazovaní pôvodu majetku má len OĽANO-NOVA v svojej zmluve so Slovenskou republikou. Tento politický subjekt dlhodobo dokazuje verejnosti vážny záujem o potlačenie korupcie, rozkrádania, klamstva, podvodov, rodinkárstva a lobizmu. Mám výhrady iba k adresnosti tejto zmluvy, podľa môjho názoru to mala byť zmluva s občanmi SR a nie s neadresnou SR. Myslím si, že pokiaľ sa nevysporiadame so svojou minulosťou, ťažko môžeme uvažovať o úspešnej budúcnosti. Netvrdím, že ak doterajšia opozícia + SNS vytvorí koaličnú vládu, že všetko bude dobré, určite však diametrálne ďaleko lepšie ako doteraz. Ako sledujem TV debaty okrem rozkolísanosti Mostu-Híd vo vzťahu ku koalícii so Smerom-SD, všetky ostatné relevantné subjekty sa do takejto koalície nehrnú, čo dáva občanom SR, ktorým leží na srdci život v bezpečí a dostatku skutočnú nádej na ZMENU K LEPŠIEMU.
 

jozef slávik22, zmenu k lepšiemu si

väčšinou občan zabezpečuje sám svojou kreativitou, alebo maximálnou možnou snahou.

Zmenu konkrétneho občana k lepšiemu nemá zabezpečovať politik, politická strana.

Otázne však je, čo je zmena k lepšiemu.

Niekto považuje za "zmenu k lepšiemu", keď si ráno zadováži veľa tzv. čúča a niekto považuje za zmenu k lepšiemu, keď sa vzdá alkoholu.

Bloger
 

A niekto,

keď alkohol zlacnie:-)
 

jozef slávik22, myslíte ten "spoločný

majetok", ktorý bol "vytvorený" po roku 1948 tzv. komunistickou stranou?

Ten majetok, ktorý bol (aj) dôsledkom ničenia živnostníkov?

Ten majetok, ktorý "bol nadobudnutý poctivou prácou ľudu?"

Toho ľudu, ktorý takmer neprestajne vtipkoval na tému: Kto nekradne, ten okráda rodinu?

Toho ľudu, ktorý si v pracovnom čase odskakoval zháňať po kámošoch (súdruhoch) tovar odpajcnutý zo "zlého" Západu?

A čo taký Tuzex?

To bol taktiež "spoločný majetok pracujúceho ľudu".
 

Jadro problému vývoja a stavu v SR

K pánu Slávikovi a ďalším diskutujúcim, ktorým ďakujem za úprimnú snahu zmeniť súčasný stav.

Kľúčové je, kto je "majiteľom" moci, kto a ako realizuje svoju predstavu o tzv. budovaní demokracie aj v SR.
Problémová otázka podľa mňa znie: - aká je realita a súčasný stav spoločnosti v SR od Novembra 1989, ako tento stav vznikol, ako sa bude vyvíjať a kto je zaň zodpovedný?

Súčasný stav.
Slovenskú republiku od Novembra 1989 čiastočne vlastní a ovláda päť navzájom prepojených sietí komunistických mafií v bielych košeliach, ich mladších sluhov a hrubokrkých mafií:

- siete komunistických mafií niektorých finančných skupín, ktoré korumpujú celý politický, ekonomický a spoločenský život v SR a v strednej Európe,
- siete komunistických mafií, pôsobiacich korupčne v časti niektorých orgánov volených zástupcov občanov SR i v časti samospráv VÚC, mestských a obecných samospráv v SR,
- siete komunistických mafií, pôsobiacich korupčne v časti výkonnej vládnej moci v SR,
- siete komunistických mafií, pôsobiacich korupčne čiastočne v polícii, čiastočne v súdnictve, čiastočne na prokuratúrach, čiastočne v advokácii a čiastočne v exekúcii,
- siete komunistických mafií, pôsobiacich plošne v médiách, ktoré kolaborujú s bývalými komunistami a relativizujú komunistické zločiny .
Bývalí komunisti s totalitným myslením a ich mladší sluhovia realizujú svoju predstavu o budovaní demokracie v SR.

Pozn.: Mafia je organizovaná skupina ľudí, ktorá zneužívaním alebo porušovaním zákonov získava hmotný alebo iný prospech (Britská encyklopédia).
Politici, desať tisíce štátnych úradníkov a milióny občanov SR z nemennosti súčasného stavu ťažia, existujú v ňom, alebo parazitujú na ňom.
Kapor si nikdy nevypustí svoj rybník.

Zodpovednosť.
Za vyššie opísaný stav v ČR a aj SR je zodpovedná skupina okolo Václava Havla v Občianskom fóre v Prahe, ktorá si od 10. decembra 1989 do asi 25. decembra 1989 sadla za stôl s komunistickými vrahmi a dohodli sa hrubej čiare za zločinmi konkrétnych komunistických vrahov v gulagoch, na hraniciach železnej opony, v politických procesoch, v roku 1968, roku 1969, vrahov katolíckych kňazov aj v období normalizácie.
Túto dohodu neskôr schválilo koncom decembra 1989 aj vedenie VPN v Bratislave.
Kontinuitu komunistickej moci až dodnes zaistilo jednomyselné zvolenie V. Havla za prezidenta ČSSR 29.12.1989 komunistickým Federálnym zhromaždením.
Preto po Novembri 1989 nebola naplnená spravodlivosť.
Dôsledky nenaplnenia spravodlivosti po Novembri 1989 pociťujeme dodnes a budeme s nimi žiť ešte asi 10 rokov.
A na rozdiel od mnohých som bol ako predseda VPN v okrese Nitra tzv. "pri tom", čo popisujem, zažil som to.

A reči o tom, - čo ste si zvolili, to máte, - vy občania ste za súčasný stav zodpovední, lebo ste mali voliť iných... - ako má vyzerať demokracia, sú o ničom - ide o prázdne kecanie.
Dôležitá je kontinuita moci mafií, ktorá od Novembra 1989 nebola a nebude ani po voľbách 2016 prerušená.

Východiská.
Po šedých štyroch rokoch po voľbách 2016 využiť čas do volieb v roku 2020 na presadenie novej generácie politikov, ktorí budú v rámci demokratických princípov rozhodovať od roku 2020 pod kontrolov občanov o prítomnosti a budúcnosti života v priestore, v ktorom žijeme, priestore od Skalice po Ubľu a od Tatier po Dunaj.
V tomto priestore, ktorý nám odovzdali naši predkovia, by sme mali v budúcnosti žiť my, naše deti a naši vnuci i vnučky.

Ivan Mačura
 

Pán Mačura,

čítal som viacero Vašich príspevkov, ale nevšimol som si, žeby niekedy niekto reagoval na to, čo píšete. Ani sa nečudujem. Veď je ťažké zobudiť sa zo sna a zistiť, že Havel bol kolaborant. A nedá sa to zakryť ani premenovaním letiska.
 

realista

Hmmmm...Píšeš Havel bol kolaborat......nuž " pravdu má ten hoch"!

Kto bol Havel? Obyčajný režisér, naivný revolucionár, politik, bez politického vzdelania, snílek...A kto mohol za to, že u nás nebola oficiálna opozícia pripravená prevziať moc? Že by zase Havel?

Kde si priateľu koncom roku 1989, prečo si nahlas nepovedal, Havlovi neporadil a nedal záruku, že sa u nás nič dramatické nestane, že komunisti to položia, že nenastúpia Rusy z Ruska, súdruhovia z NDR, či Rumunska, Rusi k nám "pozvaní" a ubytovaní v našich kasárňach, socialistická armáda, verná polícia, ostrí chlapci z Plukov a ŠTB, pohraničníci, príslušníci z mnohých tajných služieb, po zuby vyzbrojené Ľudové milície? Celkove desaťtisíce bojovníkov!

Nuž držal si "hubu". A ľudia na čele "nežnej revolúcie", keďže si im neporadil, metodicky ich neviedol, sa rozhodli pre kompromis, pre hrubú čiaru, pre zatiahnutie komunistov ( Čalfa ) do procesu. Netrúfam si to na rozdiel od teba "indiána Zavretá huba" hodnotiť!

Bola to chyby? Nuž z pohľadu našich "studených" revolucionárov "realistických Macurov" na webe určite !

Ale ozaj neviem načo vlastne diskutovať k takým blábolom od Macuru?
 

Obyčajný režisér

mal režírovať obyčajné udalosti, nie dejiny, keď na to nemal schopnosti.
Ja nemusím nič hodnotiť, zhodnotila to história.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Juraj Paškuliak: Najhorší susedia sú chovatelia psov. Vytrvalo štekajúci pes vám zničí nervy 196
 2. Michael Achberger: Potravinová pyramída: takto budete jesť zdravo a aj schudnete 72
 3. INESS : Gastráče: Tri argumenty a päť pseudoargumentov 70
 4. Soňa Fröhlichová: Vodné priehrady vo Švajčiarsku priťahujú turistov, Jamesa Bonda i Tour de France. 55
 5. Michal Šimečka: Sú protesty v Bielorusku riadené zo zahraničia? Odpoveď v troch bodoch. 50
 6. Anton Kaiser: Letné Dudince 47
 7. Marián Hamada: O biskupovi chudobných, koronasporoch a ekonómkach vo Vatikáne 45
 8. Dominika Dongova: Návod na to, ako milovať muža 42
 9. Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ : Ovčiarsky pes pohrýzol okoloidúceho, majiteľku už stihli obviniť. 27
 10. ADRA Slovensko: Bejrút 2020. Nočná mora, ktorá sa stala každodennou realitou 24

Rebríčky článkov


 1. ADRA Slovensko: Bejrút 2020. Nočná mora, ktorá sa stala každodennou realitou
 2. Štefan Vidlár: Fiškálsky gang
 3. Július Kovács: Je vôbec funkčný parlament aj počas 2 mesačných prázdnin? Berú plat aj s asistentmi.
 4. František Stručka: Sulík spravil pri predaji VSE lepší obchod než jeho predchodcovia. No šlo to i lepšie
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle. Rekapitulácia prvej série.
 6. Štefan Vidlár: Jin a Jang
 7. Jozef Legény: Sulíkova energetická zrada - Slovensko zadný dvor nemeckej energetiky?
 8. Robert Štepaník: diel 45 - cover me
 9. Štefan Vidlár: Zabili nám Ferdinanda
 10. Miriam Studeničová: Nekompromisná kritika knihy Jozefa Kariku "Strach"


Už ste čítali?