Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kováč prezident bol dôsledkom pochybného rozpadu ČSFR (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Zatiaľ najlepší komentár k téme, vrátane komentárov v profesionálnej časti SME.
Už mi idú na nervy tie nekonečné laudácie, ako sa vzoprel Mečiarovi a bojoval proti nemu. Áno ku cti mu slúži. že nemal až taký silny žalúdok a hrošiu kožu ako ostatní kumpáni. Alebo žeby to bol pud sebazáchovi evanjelika, ktorí sa nechcel na večné veky smažiť v pekle*? V každom prípade, to bol prakticky jedin svetlý bod v jeho kariére.
Michal Kováč bol najlepší prekiskovský slovenský prezident. Ale to nie jeho zásluha. V porovnaní s prezidentmi, ktorí prišli po ňom by najlepším predkiskovským prezidentom bolo aj to povestné vrece zemiakov.
 
Hodnoť

 

Podľa m§a je to veľmi zjednodušený až zavádzajúci pohľad.

Napr. M. Kováča na prezidenta si Mečiar vybral z núdze, keď mu neprešiel iný Kováč, tuším Roman.
M. Kováč sa nepridal zo zúfalstva k opozícii. Ako prezident začal konať príliš samostatne. Zvolil si za poradcov ľudí, ktorí neboli z Mečiarovho okolia a nie všetky svoje kroky si dal vopred Mečiarom schváliť. Tým uchom z krčaha, ktorý sa podľa príslovia utrhol, bola tuším Kováčova návšteva Poľska, na ktorú mu Mečiar nedal súhlas.
Atď.
 
Hodnoť

 

Tak, tak, to nebol ziadny statnik s viziou a zasadami. Len sa zhodou okolnosti dostal kam sa dostal a potom sa v nom prebudili zvysky moralky. Naozaj len zvysky, lebo robit poradcu na Kube alebo v byt v Lomdyne, to mohli len prevereni sudruhovia oddani strane.

Dejiny : Hess tiez letel do Britanie uzavriet primerie alebo sa aspon dohodnut ...
 

Pepe34, porovnávať "letca" Hessa

s Kováčom sa mi zdá uletené.
 
Hodnoť

Marian, prezident aj opozícia

sa v rokoch 1994 až 1998 nachádzali v zúfalej situácii, ktorú si spôsobovali (aj) svojou neschopnosťou sebareflexie. Časť opozície tvorili ľudia, ktorí pôvodne patrili k HZDS (roky 1991 až 1992). Pán Kováč rovnako tak. V čase po roku 1992 neboli príliš ochotní na tému spolupráce s Mečiarom debatovať. Občas povedali: bola to chyba.

Kováča si za prezidenta Mečiar vybral z núdze, no mal vedieť, že ide o mentálne nestálu osobnostnú štruktúru, ktorá nebude šlapať v medziach "zákonov" HZDS.

Celá situácia však bola zložitejšia ako ju popisujem v článku. V mojej textovej reakcii ide o skrátený pohľad na dané obdobie.

Hlavne mi však už išli (a idú) na nervovú sústavu komentáre, ktoré o Kováčovi púšu takmer ako o Ježišovi.
 
Hodnoť

syn

A čo tej jeho syn s kriminálnou minulosťou, čo ho tam nasilu odvliekli naše štátne zložky. Ten ako dopadol ?
 
Hodnoť

Takto:

Kto má aspon IQ nad 90, musí mu byť nad Slnko jasnejšie aké ludské odpady stáli za rozbitím federácie a hlavne za AKÝM ÚČELOM bol splodený tento štát, toto vraj "zavŕšenie tisícročnej snahy o sebaurčenie".
Pre menej chápavých - dnešnú SR plánovali eštebáci, nomenklatúrne kádre komunistov a bývalí veksláci, nemakačenkovia, často potomkovia starých gardistických, neskôr bolševických rodín (ako sa kedy hodilo).
Pán Kováč, nech mu je zem ľahká, bol samozrejme tiež len nomenklatúrny káder, no aspon príliš neškodil, keď už extra nepomohol. Jeho vzbura voči dodnes nepotrestanému arcilotrovi Mečiarovi - zakladateľovi mafiánskych praktík a "kapitálotvornej vrstvy" - nech mu slúži ku cti.
Myslím si ale, že p. Kováč sa búril hlavne preto, že mu vadila prílišná moc diktátora Mečiara. Očakával totiž, že on, prezident, bude väčším pánom na smetisku menom Slovensko, asi tak ako bývali najväčší kingovia "generálni tajomníci komunistických strán krajín ostbloku.
Namiesto toho mu rýchlo došlo, že ho zvolili iba ako bábku čo nebude "robiť problémy" napr pri spomínanom budovaní "kapitálotvornej vrstvy"... a on sa odmietol podriadiť.
 

laco27, rozpad ČSFR by bol zrealizovaný

tak či onak. Mentálne schránky Čechov a Slovákov sú totiž značne odlišné plus história plus kultúra plus civilizačné nastavenie.

Ja len pripomínam, že tzv. rozdelenie ČSFR bolo pochybné, bez referenda.

Je zaujímavé koľko ľudí dnes volá po referendách (už takmer na čokoľvek) ale absencia referenda o rozdelení ČSFR i neprekáža.

A tiež pripomeniem, že na pohrebe Michala Kováča zrejme nebude chýbať aj časť zločincov, ktorí nechali uniesť syna prezidenta (alebo o únose "aspon" vedeli).

A Fica som už spomínal v inom príspevku.
 

Súhlasím s tebou

v tom že by sa rozpad zrejme uskutočnil tak či tak. Totiž hoci je tu stále ešte (snáď) väčšina ludí slušných a čestných, je tu stále početná vrstva chrapúňov a zlodejov, bývalých eštebákov, celých rodinných klanov s bolševickými, no často aj s gardistickými koreňmi. Je to dôsledok toho že u nás po WW II.neprebehla denacifikácia ako v DE, lebo jeden zločinecký režim bol okamžite nahradený druhým.
Tam je tých cca 30% ficovoličov, pôvod zla a biedy tejto krajiny.
Nikdy sa tu nič k lepšiemu nezmení, ak nebudú dôsledne potrestaní.
 

laco27, komunistický režim v časti

Európy bol dôsledkom dohovorov spojencov na sklonku vojny. Žiadna to novinka.

Slovensko nebolo strojcom začiatku a priebehu druhej svetovej vojny, takže "nejaká" denacifikácia nebola na programe dňa. Tzv. Slovenský štát bol takou "pokľudnou" zónou Adolfa Hitlera.

A kto sú čestní a slušní ľudia? Spomínate ich v príspevku.
 
Hodnoť

liečiť si nervy na mŕtvom človeku?

autor sa súhrou okolností nechal uniesť tliachaním protichodných argumentov, akože svedčiacich v neprospech hodnotenia verejnej prezentácie mŕtveho človeka. dosť úbohé.
1. ".... dostali sa na dôležité politické posty súhrou okolností.." - a ako sa tam, podla autora, mali dostať v časoch revolučnej zmeny spoločenských pomerov?

2. "..sa nechali ťahať okolnosťami.." - nenechal sa autor ťahať okolnosťou smrti prezidenta Kováča pri rozhodnutí verejne prejaviť svoj názor (hnev)? prečo mu to u iných vadí?..

3. "..v r. 98 medzinárodné prostredie nebolo ochotne akceptovať.." resp. "spoločenské prostredie produkuje.." - ako to je teda s tým prostredím a súhrami okolností? raz tak, raz tak?

4."..napriek enormným snahám prezidenta.." - v kontexte má čitateľ pocit, akoby bolo nepodstatné, že prezident sa enormne snažil bojovať za demokraciu. to mu neslúži ku cti?

ak bola snaha autora prvoplánovo pošpiniť zosnulého prvého prezidenta po ére komunizmu, tak je to z hľadiska pesimizmu významný počin. z každého iného hľadiska je to trapas.
 
Hodnoť

richardmaly, písal som o verejne známej

osobe, o jej politickom snažení. Nešlo o prejav hnevu, ale o konštatovanie, ktoré mám v sebe dlhšiu dobu a tak som ho deklaroval.

Takže: Michal Kováč sa ako prezident od roku 1994 "len" snažil zachraňovať to, čo v rokoch 1991 až 1992 zamiešaval aj s HZDS. Už išlo o pud sebazáchovy. Na demokraciu mal pán Kováč myslieť práve v rokoch 1991 až 1992. Upozorňujem, že mnou uvedené píšam zjednodušene.

Tie reči o pošpinení zosnulého prvého prezidenta si nechajte pre pána Róberta Fica, ktorý od roku 2006 intenzívne spolupracoval so sbjektom X, ktorý nechal uniesť syna Michala Kováča.

Tie reči o pošpinení si nechajte pre fašizoidnú časť verejnosti, ktorá ešte aj v roku 1998 volila únoscu a vraha (ten voľby vyhral).
 

Ešteže ste nereagovali na môj koment

Inak by ste sa asi venovali tým protichodným prvoplánovaným tvrdeniam ktoré ste použili vo svojom článku...
Ak ste č po ankom neprejavili svoj hnev, tak sa ospravedlňujem, no nejak zle som pochopil vašu vetu: "hlavne mi však už išli ( a idú) na nervovú sústavu komentáre, ktoré o Kováčovi píšu ako o Ježišovi." Snáď mi vysvetlite správny výklad.
Špinite vy, ja som to iba pomenoval.
Kritizovať viete perfektne, našťastie nebudete mať pohrebný reč; no bez ohľadu na vaše názory, faktom je, že Kováč ostane navždy symbolom boja proti mečiarizmu.
Jeho život je hodný nasledovania, najmä jeho ochota počúvať iné názory a schopnosť s pokorou a slušnosťou znášať útrapy života.
 
Hodnoť

richardmaly, ak niečo alebo niekoho

označíme za symbol, tak potom áno... ide o symbol... avšak len pre osobu, ktorá je ochotná spomenuté označenie akceptovať.

Takže: mohol som v mojom článku použiť slovné spojenia typu: "česť jeho pamiatke... bojoval proti mečiarizmu... chcel zmierneie v spoločnosti...", no ja sa nechcem a nebudem pohybovať v slovnom klišé, ktorého sú plné komentáre a články. Podľa mňa bol Michal Kováč postavou, ktorá (ak by politicky uvažovala dva kroky dopredu) nemusela znášať utrpenie, aké znášala (napríklad po únose syna).

A ďalej: na námestí SNP v Bratislave som sa zúčastňoval stretnutí občanov a to aj za prezidenta Michala Kováča (roky 1995 až 1996). Vystupovali tam niektoré politické "osobnosti", ktoré neskôr spolupracovali s HZDS (roky 2006 až 2010). Aj z toho mi je akosi čudne. Predpokladám, že sa zúčastnia pohrebu.

Pán Kováč sa dožil pekného veku a ja som nebol ten, kto kričal: "radšej občiansku vojnu ako mať za prezidenta Kováča".
 
Hodnoť

OKOLO PODSTATY VECI...

...neustále sa točíte, Škopec Habr.

Ako prvú vec mám jednu poznámku na okraj k diskusii:
ako zástanca referenda "takmer o čomkoľvek" som absolútne presvedčený o tom,
že referendum o rozdelení ČSFR teda rozhodne a bez diskusií prebehnúť malo,
pretože práve záležitosti medzinárodného práva by mali byť referendom (minimálne) konzultované PRVORADO.
.
Tou podstatou veci, okolo ktorej sa (nielen) v tomto svojom článku točíte je
samozrejme Vaša snaha prekryť historické fakty svojím videním sveta.

Mečiara vytiahli nahor ľudia z bratislavského centrálneho vedenia VPN,
pretože potrebovali vytiahnuť kaliber ťažkého populistu na rady tých skeptikov z ľudu,
ktorí jednoducho odmietali uveriť tomu,
že Moc v rukách "liberálnych demokratov" karpatského typu bude fungovať ináč,
než ako fungovala v rukách karpatských zástancov boľševickej nomenklatúrnej byrokratickej oligarchie.

Habr,
historickým faktom je,
že tak boľševický režim ako i Mečiara poslal do histórie práve ľud,
pričom ani tí prví (komunistické kádre) a ani tí druhí (Mečiarovci z HZDS) neboli "nahor" vytiahnutí z vôle ľudu,
lež z mocenskej vôle straníckych sekretariátov.
---
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 98
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 54
 3. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 34
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 30
 5. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 30
 6. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 17
 7. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 16
 8. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 15
 9. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 13
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 11

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?